14.05.2018 16:23

„Widziałeś pieniądze, to oddaj”. Czy zabranie dziecku pieniędzy z komunii jest legalne?

Quady, laptopy, rowery i konsole niezmiennie od lat należą do najpopularniejszych prezentów komunijnych. Mimo to wiele dzieci otrzymuje kopertę z pieniędzmi. Tych jednak często już później nie widzą.

„Widziałeś pieniądze, to oddaj”. Czy zabranie dziecku pieniędzy z komunii jest legalne?

Fot. Wojciech Strozyk/East News

Sezon komunijny trwa. Gorącym tematem w tym okresie jest kwestia prezentów. Choć największą popularnością od lat cieszy się elektronika i sprzęty sportowe, można spodziewać się, że i w tym roku wiele dzieci otrzyma w ramach prezentu kopertę z pieniędzmi.

Zobacz także: Pierwsza Komunia Święta: 17 pomysłów na życzenia 

Choć dostają je dzieci, po przyjęciu Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej rzadko widzą je ponownie. W praktyce zarządzają nimi rodzice, a prawdziwym obdarowanym dopiero po latach przypomina się: „Gdzie podziały się moje pieniądze z komunii?”.

Rodzicom trudno się dziwić, w końcu tego typu uroczystości potrafią mocno obciążyć domowy budżet. Ale czy zabranie pieniędzy z komunii jest w ogóle legalne? W świetle prawa – nie.Jak tłumaczą specjaliści z portalu bezprawnik.pl, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, dziecko faktycznie nie może rozporządzać własnym majątkiem. W jego imieniu robią to zatem rodzice. Oznacza to, że za pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej opiekuni mogą kupić córce czy synowi nowy rower czy konsolę, ale zakup nowej lodówki czy szafy do salonu będzie już przestępstwem.

"

Art. 284. § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. "

By zatem wszystko przebiegało zgodnie z prawem, pieniądze należące do dziecka powinny być wydatkowane zgodnie z jego wolą. Rodzice mogą jednak zdecydować, czy wydatek taki poniesie czy nie. Portal bezprawnik.pl zaznacza jednak, że prawo jest w tej kwestii dość martwe. Trudno jest przecież wyobrazić sobie, by 9-latek złożył zawiadomienie do prokuratury, oskarżając swoich rodziców o przywłaszczenie.

Zobacz także: Prezent na komunie dla dziewczynki i chłopca. Top 7 prezentów

Jaki prezent otrzymaliście na Pierwszą Komunię Świętą?

Autor: Magdalena Kulej