Jak zorganizować ślub za granicą? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Katarzyna Leszczyńska 11.03.2020 AKTUALIZACJA: 11.03.2020
Para młoda na ślubie nad wodą na pomoście
Fotografia: Shutterstock

Jak przygotować ślub za granicą? Podpowiadamy, jakie formalności są wymagane, żeby przygotować taką ceremonię. Dzięki temu możesz mieć wymarzoną uroczystość.

Każda para młoda marzy o tym, żeby ich ślub był wyjątkowy, a jednocześnie oryginalny. Dlatego staramy się zorganizować uroczystość tak, żeby współgrała ona z naszą osobowością. Wielu z nas ma też swoje wyobrażanie, które dotyczą tego dnia i chce zrobić wszystko, żeby je zrealizować. Stąd właśnie niektórzy z nas decydują się na ślub w oryginalnych miejscach zarówno w Polsce, jak i za granicą. O ile w Polsce przy pomocy Urzędu Stanu Cywilnego nie ma większych problemów z organizacją ceremonii np. nad morzem, o tyle w przypadku ślubu w innych krajach możecie napotkać na pewne problemy. Podpowiadamy, jak zorganizować ślub za granicą.

Zobacz także: Ślub humanistyczny jest coraz popularniejszy w Polsce! Czym różni się od klasycznego?

Ślub za granicą – co trzeba wiedzieć?

Coraz więcej par decyduje się na powiedzenie sakramentalnego „tak” za granicą. Tym samym muszą zastosować szereg procedur i wcielić je w życie. Co trzeba wiedzieć, chcąc w ogóle podejmować się organizacji ślubu za granicą?

Najpierw zastanówcie się, o jakim weselu tak naprawdę marzycie. Jeżeli ma to być uroczystość dla całej rodziny i przyjaciół, licząca powyżej 100 osób, trudno będzie wam zorganizować taką ceremonię za granicą. Podobnie jest w przypadku organizacji ślubu kościelnego. Nie w każdym zakątku świata będziecie mieli taką możliwość.

Jeżeli natomiast zależy wam na uroczystości wyłącznie dla najbliższych, śmiało możecie ich zaprosić na taki wyjazd. Musicie jednak brać pod uwagę to, że będzie on o wiele droższy, niż skromna uroczystość dla najbliższych w Polsce. Wypada też, żebyście zorganizowali dla wszystkich swoich gości weselnych bilety na podróż i noclegi.

Cena ślubu i wesela za granicą zależy przede wszystkim od tego, gdzie chcecie zorganizować uroczystość i jak długo ma trwać pobyt zarówno wasz, jak i gości. Koszty generować będą także takie czynniki, jak to, gdzie odbędzie się ślub i wesele, gdzie znajdziecie noclegi oraz jakie dodatkowe atrakcje planujecie na te dni, jak i samą uroczystość. Podpowiadamy, jak zabrać się do organizacji tego typu wesela.

Zobacz także: Czy bierzmowanie jest niezbędne do ślubu kościelnego? O tym musisz wiedzieć!

Ślub za granicą – jak zorganizować?

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ślubu się decydujecie. Jeżeli ma to być ślub kościelny, konieczna będzie zgoda od parafii na ślub w innym kościele, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ślubów poza parafią w Polsce. Musicie zadbać też o te same elementy, jak nauki przedmałżeńskie i ogłoszenie zapowiedzi.

Znacznie więcej formalności jest w przypadku ślubu cywilnego. Ślub za granicą wymaga bowiem w tym przypadku obecności konsula lub lokalnego urzędnika stanu cywilnego. Żeby była taka możliwość, musicie zgłosić chęć zawarcia ślubu za granicą w konsulacie minimum 2 miesiące wcześniej. Trzeba załatwić także zaświadczenie o zdolności prawnego do zawarcia małżeństwa poza terenem Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie możecie też zapomnieć o podstawowych formalnościach związanych z zawarciem związku małżeńskiego za granicą. Konieczne będą dowody osobiste, a w zależności od kierunku podróży także paszporty.

Pamiętajcie też o załatwieniu sobie zleceniodawców, którzy oferują usługi za granicą. Na pewno chcecie mieć pamiątkę ze ślubu w formie zdjęć lub wideo. Każdy zleceniodawca, na którego się zdecydujecie powinien mieć w umowie zapis dotyczący miejsca ślubu, a także musicie zapewnić mu nocleg, dojazd i wyżywienie.

Musicie też pamiętać o konkretnych krokach, które należy podjąć po powrocie ze ślubu. W urzędzie stanu cywilnego powinniście złożyć wówczas: oryginał aktu małżeństwa, tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa na język polski oraz dowód osobisty do wglądu.

Zobacz także: Zmiana nazwiska po ślubie – ile masz na to dni i jak to wygląda?

Ślub za granicą – najpopularniejsze kierunki

Istnieje sporo popularnych kierunków, które młode pary wybierają na ślub za granicą. Decydując się na któryś z nich z pewnością łatwiej będzie wam zorganizować tego typu ceremonię, w związku z łatwiejszą możliwością organizacji, jak również różnymi dostępnymi zleceniodawcami. Wśród popularnych kierunków znajdują się m.in.:

 • Santorini
 • Cypr
 • Sycylia
 • Hawaje
 • Wiedeń
 • Zanzibar
 • Paryż
 • Indonezja
 • Karaiby
 • Praga
 • Dubrownik
 • Majorka
 • Toskania

Zobacz także: Dobra orkiestra na weselu to podstawa! Jak taką wybrać i co musisz wiedzieć na jej temat?

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

1. Twój ulubiony kolor pomadki do ust to:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów