Skąd się wziął zwyczaj zakładania welonu do ślubu? "Po poznaniu prawdy, zrezygnujecie"

Anna Respondek 07.08.2017
Welon ślubny
Fotografia: Pixabay

Dlaczego panny młode zakładają welon do ślubu? Powód wcale nie jest oczywisty. 

Przygotowania do ślubu to ważny moment dla każdej panny młodej. Jest wiele przesądów związanych z odpowiednim ubiorem, których należy przestrzegać tego wyjątkowego dnia. Zakryte palce, "coś nowego, coś niebieskiego, coś starego, coś pożyczonego" - to te najbardziej znane. I oczywiście biel, która świadczyć ma o niewinności narzeczonej.

A co z welonem? Po co kobieta zakłada ten element stroju? Nie ma on żadnego praktycznego zastosowania. Dziennikarze Refinery29.com postanowili sprawdzić, skąd wzięła się tradycja zakładania welonu i gdzie szukać jej korzeni.

Po poznaniu prawdy, panny młody mogą przemyśleś ten krok - przestrzega autor artykułu. 

Ochrona przed złymi duchami

Rzymianie głęboko wierzyli w świat nadprzyrodzony i złe duchy. Jedną z rzeczy, której obawiali się najbardziej, było opętanie przez demony. Dlatego właśnie zakładano welon pannie młodej - miał on ochronić ją przed zagrożeniem. Czerwony materiał, znany jako "flammeum", miał zasłonić całe ciało młodej i stworzyć wrażenie płomieni. Była to jedyna rzecz, której bały się demony. Tkanina służyła również zasłonięciu twarzy przyszłej żony.

Czystość i posłuszeństwo

Białą suknię ślubną dopiero w XVIII wieku zaczęto traktować jako znak czystości. Stało się to za sprawą Królowej Wiktorii, która sprawiła, że kolor ten zaczął być modny. Natomiast welon ma znacznie dłuższą historię. Jako znak skromności, odgrywał ważną rolę w ceremoniach religijnych na całym świecie, zarówno w chrześcijaństwie, islamie, jak i judaizmie.

Przynależność do pana młodego

Zwyczaj prowadzenia panny młodej do ołtarza przez ojca ma korzenie jeszcze w czasach antycznych. Akt "oddawanie młodej" narzeczonemu ma długą tradycję i w minionych czasach traktowany był dość dosłownie. Od momentu ślubu kobieta stawała się "własnością" swojego męża. Podniesienie welonu przez pana młodego było swoistym przypieczętowaniem umowy między ojcem, a narzeczonym.

Zapobiegał ucieczce panny młodej

Czwartym i nie mniej dziwnym powodem zakładania welonu było uniemożliwienie ucieczki pannie młodej. Długa tkanina, oplatająca sylwetkę kobiety, miała utrudniać jej poruszanie się i ograniczać ruchy. W dawnych czasach wiele małżeństw było aranżowanych bez zgody dziewczyny, dlatego właśnie bano się ucieczek. Według niektórych znawców, długi tren miał służyć temu samemu. 

Co o tym sądzicie? Czy to dobre powody, aby założyć welon? 

200w_d
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów