Dobra orkiestra na weselu to podstawa! Jak taką wybrać i co musisz wiedzieć na jej temat?

Katarzyna Leszczyńska 02.03.2020 AKTUALIZACJA: 02.03.2020
Panna młoda w białej sukni bawi się do utworu granego przez orkiestrę weselną
Fotografia: Shutterstock

Orkiestra to jeden z najważniejszych elementów na weselu. To od niej zależy, jak będą się bawić nasi goście. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Wiele par młodych, gdy rozpoczynają planowanie ślubu, staje przed dylematem – co zrobić, żeby wesele było udane? Oczywiście można postawić na piękne dekoracje i ciekawe atrakcje, jednak są trzy podstawowe elementy, które mogą nam to zapewnić – dobre jedzenie, zimne… napoje i – a może nawet przede wszystkim – dobry zespół. Co prawda, ten ostatni punkt to kwestia sporna – jedni bowiem wolą DJ-a, inni zespół, który zagra utwory na żywo.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, powinniście wziąć kilka rzeczy pod uwagę. A my podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy orkiestrę na wesele. Zdradzimy wam też, na co zwrócić uwagę w umowie, którą podpisujecie z takim wykonawcą.

Zobacz także: Jak wybrać odpowiedni zespół na wesele lub DJ-a? Kilka praktycznych porad

Orkiestra na wesele – jak wybrać?

Orkiestra na wesele to jedna z pierwszych rzeczy, jakie w ogóle załatwiamy, gdy planujemy tego typu przyjęcie. Dobre orkiestry bowiem mają ustawione terminy już nawet na dwa-trzy lata do przodu, w zależności oczywiście od prestiżu, jak i regionu, w jakim oferuje swoje usługi.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy orkiestrę na wesele? Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Sprawdzić je możecie rozmawiając z zespołami, pytając osób, na których weselach grały, a także czytając opinie w sieci. Jakie to elementy?

 • Doświadczenie zespołu.
 • Jakość dźwięki i nagłośnienie.
 • Sprzęt, na jakim grają, a także dodatkowe elementy typu oświetlenie.
 • Ilość członków zespołu, jak również ich umiejętności muzyczne.
 • Konferansjerka – jak zespół dogaduje się z gośćmi i w jaki sposób ich zabawia.
 • Kontakt z publicznością.
 • Otwartość na pomysły młodych – piosenki, na jakich wam zależy i jakich nie chcecie.
 • Rodzaje zabaw oczepinowych – jedni wolą tradycyjne zabawy, podczas gdy inni mogą uważać je za obciachowe, każda para młoda powinna mieć w tym wypadku wybór.

Opinie innych par młodych to podstawa. Warto też, żebyście obejrzeli filmiki, które są dostępne w sieci. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć, jak goście bawią się prze takim, a nie innym zespole. Spotkanie na żywo i rozmowa z członkami zespołu to też bardzo ważna rzecz, żeby przedyskutować każdy szczegół wesela. Dzięki temu będziecie mieli spokojną głowę, bowiem to właśnie zespół będzie was i gości prowadził przez całą tę wyjątkową noc.

Zobacz także: Pierwszy taniec to wyjątkowy moment na każdym weselu. Co warto o nim wiedzieć?

Orkiestra na wesele – umowa. Na co zwrócić uwagę?

Umowa z zespołem weselnym to bardzo ważna rzecz i warto zwrócić uwagę na szczegóły w niej zawarte. To właśnie ona ma być gwarancją dla jednej i drugiej strony na wykonanie usług weselnych. Warto zadbać jednak o to, żeby ta umowa zawierała kilka ważnych elementów, dzięki którym będziecie mieli pewność, że otrzymacie najwyższej jakości usługę.

Zazwyczaj jest to umowa zlecenie, którą przygotowuje zespół. Co musi zawierać?

 • Kto zawiera umowę. Zazwyczaj jest to jedna osoba z pary młodej i właściciel zespołu. Muszą oni wylegitymować się w umowie numerami dowodów osobistych lub numerem NIP w przypadku zespołu.
 • Konkretna kwota, na jaką się umawiacie i informacja o zaliczce.
 • Jeżeli umawiacie się z orkiestrą na odprowadzenia z domu rodzinnego, w umowie powinien być adres, pod którym zespół ma się pojawić o konkretnej godzinie.
 • Wszelkie elementy, na jakie się umawiacie – począwszy od pierwszego tańca, przez oczepiny i podziękowania dla rodziców.
 • Sprzęt, jaki zespół ma mieć ze sobą w dniu wesela, a także informację o tym, ilu muzyków pojawi się na sali weselnej.
 • Informacje na temat dojazdu – ile grupa muzyczna liczy sobie za 1 km trasy.
 • Jeżeli zespół ma zamiar fragmenty waszego wesela wykorzystać później do celów reklamowych (np. zamieszczenie filmu na fanpage’u), koniecznie musi być to zawarte w umowie.
 • Kto ponosi odpowiedzialność za wszelkie utrudnienia i zniszczenia.
 • Postanowienia w przypadku rezygnacji z umowy każdej ze stron.
 • Jakie przepisy prawa wchodzą w grę w każdej sytuacji, która nie jest objęta daną umową.
 • Informację o tym, że umowę sporządzono tego i tego dnia w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Zobacz także: Jak wybrać ciasta na wesele? Podpowiadamy!

Orkiestra na wesele – jak rozliczyć?

Koszt zatrudnienia orkiestry weselnej jest różny, w zależności oczywiście od prestiżu danego zespołu. Oczywiście są jeszcze inne elementy, które należy brać pod uwagę przy rozliczeniu. Co innego, jeżeli decydujecie się na oprawę od samego domu, co innego, jeżeli w grę wchodzi jedynie sala weselna. Ważne jest także to, ilu członków liczy sobie zespół oraz jakich używają instrumentów i co wchodzi w skład ich obowiązków (zabawianie ludzi przy stołach, oczepiny itp.). Należy także wziąć pod uwagę to, czy wesele jest jedno- czy dwudniowe. Tu również koszty są proporcjonalnie wyższe lub niższe.

W sieci dostępne są oferty od 1800 zł do nawet 8000 zł! Skąd te różnice? Taniej wynajmiemy oczywiście DJ-a, który jest jednocześnie konferansjerem. Jeżeli osobno jest DJ, osobno konferansjer, cena proporcjonalnie wzrasta. Zespół inkasuje powyżej 2500 zł. Wszystko zależy oczywiście od czynników, które opisałam powyżej.

Rozliczanie zespołu zazwyczaj ma miejsce od razu po wykonaniu usługi. Wówczas musisz być przygotowany na to, żeby w dniu wesela, nad ranem, zapłacić zespołowi za ich grę. Dobrze mieć wyliczoną kwotę w kopercie, chyba, że w umowie macie wpisane, że wpłata ma być na konto bankowe. Wówczas w umowie powinien być wpisany numer konta, na jaki macie przelać pieniądze i zazwyczaj jest na to kilka dni czasu (tak, żebyście mogli przelać pieniądze na następny dzień, a potem, żeby bank zaksięgował daną kwotę).

Zobacz także: Jaki bukiet ślubny wybrać? TOP 20 inspiracji na 2020 rok!

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

1. Twój ulubiony kolor pomadki do ust to:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów