Kalkulator alkoholu na wesele - podpowiadamy, jak przeliczyć ilość trunków

Malwina Wasilewska 14.01.2020
alkohol
Fotografia: Shutterstock

Planujesz wesele? Przed tobą sporo pracy i wiele decyzji do podjęcia. Poza doborem potraw w ramach weselnego menu, warto też wcześniej przemyśleć kwestie związane z alkoholem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaplanować budżet i przeliczyć ilość trunków, aby zapewnić gościom dobrą zabawę. Poznaj nasz kalkulator alkoholu!

Wybrałaś już salę weselną, suknię ślubną, zamówiłaś wiązanki, fotografa? Najwyższy czas zająć się weselnym menu i zamówieniem alkoholu. Nie ma wątpliwości, że dobór rodzajów i ilości trunków odgrywa ważną rolę. Kalkulator alkoholu ułatwi ci to zadanie.

Kalkulator alkoholu - ile alkoholu na wesele?

Nie wiesz, jaki rodzaj trunków oraz jaka ilość będzie właściwa? Nasz kalkulator alkoholu ułatwi ci to zadanie. Jest kilka rodzajów alkoholu, które powinny znaleźć się na stołach gości weselnych. Zaliczamy do nich: wódkę, białe i czerwone wino. Para młoda często zapewnia też dodatkowo szampana, piwo i whisky.

Poznaj też 5 darmowych programów graficznych do obróbki zdjęć ślubnych oraz sprawdź, jak udekorować auto do ślubu.

W Polsce przyjmuje się następujący przelicznik alkoholu na wesele: 0,5 litra wódki na osobę oraz 0,7 litra wina na osobę. Poniżej prezentujemy szczegółowy spis trunków wraz z ilością, jaka powinna przypadać na osobę.

  • wódka: 0,4 – 0,5 litra na osobę,
  • wino: 0,5 litra – 1 butelka na osobę,
  • prosecco / szampan: 0,4 – 0,7 litra na osobę,
  • wino musujące na powitanie: 100 ml na osobę,
  • piwo: 1 litr na osobę,
  • nalewki: 0,2-0,3 litra na osobę,
  • whisky / koniak: 0,2-0,3 litra na osobę.

Rodzaj gości a ilość alkoholu

Aby wyznaczyć konkretną liczbę trunków, na początku powinnaś policzyć gości. Następnie weź pod uwagę, ile osób nie będzie pic napojów wyskokowych. Weź od uwagę kobiety w ciąży, dzieci, osoby chore, matki karmiące piersią i abstynentów. Pamiętaj, aby w swoich wyliczeniach uwzględnić poprawiny.

Kalkulator alkoholu jest potrzebny do tego, aby nie zabrakło trunków na stołach. Jak wiadomo, po weselu często zdarza się, że zostaje sporo butelek niewypitego alkoholu. Aby nie generować niepotrzebnych kosztów, warto zapytać sprzedawcę, czy istnieje możliwość oddania nieotwartych butelek alkoholu.

Zobacz także: Barbara Kurdej-Szatan nowym zdjęciem wywołała burzę w sieci. Nie obyło się bez hejtu!

Quiz o Annie Lewandowskiej
Rozwiąż quiz

Weź udział w naszym quizie i przekonaj się, ile wiesz o Ani Lewandowskiej

Quiz o Annie Lewandowskiej

1. Panieńskie nazwisko Anny Lewandowskiej to:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów