GIS wprowadził obostrzenia dotyczące wesel! Tak będą wyglądały przyjęcia po 6 czerwca

Pięknie udekorowana sala weselna z sercem kwiatów za parą młodą
Fotografia: Shutterstock

Wesela 2020 stanęły pod znakiem zapytania. Teraz już wiemy, że można organizować przyjęcia do 150 osób. GIS określił zasady takich zgromadzeń.

Odkąd tylko pojawiły się pierwsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce i obostrzeń z nim związanych, pary młode w Polsce zaczęły zastanawiać się, co z szykowanymi przez nich przyjęciami. Okazało się bowiem, że duże zgromadzenia zostały zabronione. W związku z tym najważniejszy dzień w życiu wielu par młodych stanął pod znakiem zapytania. I choć teraz premier ogłosił, że duże imprezy tego typu znów mogą się odbywać do 150 osób, GIS wydał konkretne zalecenia co do wesel. Czy w związku z nimi pary będą musiały zapłacić więcej za przyjęcie?

Zobacz także: Premier zniósł kolejne obostrzenia! Koniec z maseczkami, otwarte kina i organizacja wesel to dopiero początek

Nowe obostrzenia dotyczące wesel - GIS wydał zalecenia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zgromadzenia do 150 osób znów mogą się odbywać. To znaczy, że już od 6 czerwca wróci możliwość organizowania wesel. GIS wydał jednak konkretne zalecenia sanitarne, które są warunkiem na przygotowanie takiego przyjęcia.

Większość z nich dotyczy domów weselnych, ale są też zalecenia, do których muszą zastosować się pary młode. Organizatorzy takiej imprezy muszą wziąć bowiem pod uwagę kilka zmiennych.

 • Dostosowanie liczby gości do nowych wytycznych, które są określone w przepisach prawa. 
 • Poinformowanie gości, że w przyjęciu nie mogą brać udziału osoby zarażone lub takie, które nie czują się dobrze i podejrzewają u siebie infekcję. 
 • Poinformowanie gości o wszelkich zasadach, które będą obowiązywać w czasie trwania imprezy. 
 • Dysponowanie pełną listą gości wraz z kontaktami i ewentualne udostępnienie jej służbom sanitarnym w przypadku wystąpienia zakażenia na przyjęciu.
 • Zapewnienie, aby w miarę możliwości, przy jednym stoliku siedziały osoby z tego samego gospodarstwa domowego lub przynajmniej z tej samej rodziny. W innym przypadku rekomendowane jest zredukowanie liczby gości siedzących przy jednym stole o 20% i posadzenie ich tak, żeby nie znajdowali się na przeciwko siebie. 
 • Pilnowanie, aby obsługa miała na sobie maseczki lub inne środki ochrony ust i nosa przewidziane w ustawie prawnej. 

Istnieją jednak również wytyczne dla domów weselnych i obsługi, które w dużej mierze dotyczą par młodych. Między innymi planowanej przez nich dekoracji, jak również rożnych atrakcji przewidzianych na weselu. Są to też rzeczy, które mogą wpłynąć na koszt przyjęcia weselnego.

 • Obsługa powinna zachować odległość od rozmówcy wynoszącą 2 m. Podobne odległości powinny być zachowane pomiędzy gośćmi podczas rozmów i zabawy. 
 • W sali jadalnej, przy każdym wejściu na salę, jak również przy wyjściach z toalet powinny być umieszczone dozowniki z płynem do dezynfekcji. 
 • W sali weselnej i przy niej powinny się znaleźć także tabliczki przypominające o dezynfekcji rąk i zachowaniu bezpiecznej odległości.
 • W widocznych miejscach powinien być też umieszczony numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych. 
 • W obiektach sanitarno-higienicznych powinna być wywieszona instrukcja dotycząca prawidłowej dezynfekcji rąk. 
 • Każdy gość wchodzący na teren lokalu powinien zdezynfekować ręce.
 • Każdy gość, który wyjdzie na chwilę i będzie chciał wrócić, także powinien dezynfekować ręce. 
 • Wszelkie bary samoobsługowe, w tym drink bar, stół słodki oraz stół wiejski, powinny mieć wyznaczoną osobę do ich obsługi. Goście nie mogą sami częstować się z tego typu stołów.
 • Jeżeli chodzi o obsługę, powinien być 1 kelner na 15 gości. W przypadku 150 gości w związku z tym liczba obsługujących wzrasta do 10 osób. Jeden stół powinien być obsługiwany przez jednego kelnera. 
 • Raz na godzinę pomieszczenie powinno być odpowiednio wietrzone. 

Zobacz także: Partner na wesele. Jak go wybrać, by się dobrze bawić przez całą noc? 

Obostrzenia dotyczące wesel - pary młode zapłacą więcej za przyjęcie?

Biorąc wszelkie te wytyczne pod uwagę, można się domyślać, że w związku z tym mogą wzrosnąć koszty przyjęcia weselnego w najbliższym czasie. Nie dość, że będzie wymagana większa ilość osób obsługujących wesela, to jeszcze dochodzą różne dodatkowe elementy jak środki do dezynfekcji w dużych ilościach, maseczki i przyłbice ochronne dla obsługi, jak również większa ilość udekorowanych stołów.

Nie zapominajmy także o dodatkowych elementach. Jeżeli pary młode chcą, żeby wystrój ich przyjęcia był spójny, trzeba będzie zadbać o odpowiednie tabliczki dotyczące bezpieczeństwa. W związku z epidemią wzrosły także ceny niektórych produktów, co również może się wiązać z wyższą ceną za talerzyk w większości lokali.  

Zobacz także: Koszty wesela a ustalanie budżetu, czyli na co trzeba przeznaczyć najwięcej pieniędzy

Planujesz ślub? A może uwielbiasz modę ślubną? Koniecznie odpowiedz na kilka prostych pytań i przekonaj się, która suknia ślubna pasuje do ciebie.

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

1. Twój ulubiony kolor pomadki do ust to:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów