Jak przyozdobić butonierkę na ślub? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Katarzyna Leszczyńska 12.03.2020 AKTUALIZACJA: 12.03.2020
Pan młody zakłada ozdobę do butonierki
Fotografia: Shutterstock

Butonierki to jeden z nieodłącznych elementów stylizacji każdego pana młodego. Nic więc dziwnego, że zastanawiają się, jak ozdobić je w tym wyjątkowym dniu. Podpowiadamy!

Każda para młoda chce wyjątkowo wyglądać na swoim ślubie. Największą wagę co do wyglądu przykładają oczywiście panny młode, które dbają nie tylko o suknie, ale również o wszelkiego rodzaju dodatki. Czy z panami młodymi jest inaczej? Nic bardziej mylnego! W ich przypadku również nie wystarczy sam strój.

Jeżeli jesteś przyszłym panem młodym i masz już wybrany odpowiedni garnitur na miarę, musisz dobrać do niego odpowiednie dodatki. Koszula, szpilki muszka lub krawat to oczywiście podstawa. Elegancki pan młody nie może jednak obyć się bez pięknej butonierki lub eleganckiej poszetki. Podpowiadamy, czym się różnią i zdradzamy wam 10 inspiracji na przyozdobienie butonierki ślubnej.

Zobacz także: Jaki bukiet ślubny wybrać? TOP 20 inspiracji na 2020 rok!

Butonierka – co to jest i co w niej nosić?

Butonierka to najprościej rzecz biorąc niewielki otwór w klapie garnituru, do której przypina się wybrane ozdoby. Często jest on błędnie mylony z brustaszą, czyli kieszonką, w którą wkładamy poszetkę. Nad tymi dwoma pojęciami jednak pochylam się poniżej.

Butonierka to niewielkie rozcięcie, które zazwyczaj możemy znaleźć w klasycznych garniturach. To właśnie do tej maleńkiej dziurki można przypiąć cokolwiek, bez obaw, że zniszczymy materiał marynarki. Obecnie za butonierkę uważa się także malutką ozdobę, zazwyczaj kwiecistą, którą przyczepia się do lewej piersi w marynarce. Technicznie rzecz ujmując jest to jednak błędne rozumienie.

Słowo butonierka pochodzi od francuskiego bouton, co oznacza guzik. Do XVIII wieku była nazywana butonierą. Przyrostek „-ka” został dodany dopiero później, co miało symbolizować wielkość tej maleńkiej dziurki. Swego czasu butonierka miała podwójne znaczenie. Poza dziurką w marynarce garnituru oznaczała bowiem także mały flakonik, który kobiety przyczepiały do sukien.

Zobacz także: Co robi świadek na ślubie? Obowiązki, o jakich każdy drużba powinien pamiętać

Butonierka, czy poszetka – co wybrać na ślub?

Jak już wiemy, czym tak naprawdę jest butonierka, warto zdać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę różni się ona od poszetki. Okazuje się bowiem, że nie tylko od kaprysu pana młodego zależy, którą z nich wybierze na ślub. Każda z tych ozdób przeznaczona jest bowiem do zupełnie innych stylizacji.

Słowa poszetka pochodzi z francuskiego słowa pochette. Polski wyraz „poszetka” to zatem zapożyczenie, do którego dodaliśmy przedrostek „-ka”, analogicznie nawiązując do słowa „chusteczka”. Poszetka oznacza bowiem ozdobną chustkę, którą obecnie możemy dostać w rożnych kolorach i wzorach. Wkładamy ją do niewielkiej kieszonki w klapie marynarki, która nazywana jest… brustaszą.

Choć panowie coraz częściej decydują się na butonierkę na ślub i to właśnie na inspiracjach na nią skupimy się w tym artykule, nie zawsze jest to w dobrym tonie, żeby wybierać właśnie ją. Czasami o wiele lepiej sprawdzi się klasyczna poszetka. Na którą z tych ozdób powinniśmy się zdecydować?

Zobacz także: Jak dobrać do sukni kolczyki ślubne? Przewodnik krok po kroku

Wszystko zależy od stylizacji. Okazuje się bowiem, że jeżeli wybieracie elegancki smoking, poszetka jest koniecznością. Butonierka po prostu nie pasuje do smokingowej marynarki. Taką ozdobę lepiej wybrać, jeżeli stawiacie na klasyczny garnitur.

Butonierki – jak je przyozdobić? TOP 10 inspiracji

Jeżeli zatem macie już wybrany elegancki garnitur, śmiało możecie decydować się na butonierkę. Jak ją przyozdobić? Podpowiadamy TOP 10 inspiracji na piękne ozdoby do butonierki, które będą królowały na ślubach w 2020 roku.

Zobacz także: Szukasz pomysłu na paznokcie ślubne? TOP 7 inspiracji, które będą hitem tego roku!

Zobacz także: Szukasz butów na ślub? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

1. Twój ulubiony kolor pomadki do ust to:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów