Wycieczka do Czarnobyla. Jak wygląda i ile kosztuje ten wyjazd?

Julita Buczek 25.04.2019
wycieczka do czarnobyla
Fotografia: Shutterstock

Wycieczka do Czarnobyla może okazać się naprawdę interesująca. Ciekawa, opuszczona architektura z pewnością stanie się świetnym miejscem do spędzenia urlopu. Sprawdź, jaka jest cena wycieczki do Czarnobyla oraz jak wygląda cała wyprawa.

Jeśli interesuje was ciekawe spędzanie wolnego czasu, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Czarnobyla. To ciekawe i tajemnicze miejsce z pewnością okaże się idealnym na wakacyjny wyjazd. Kiedy w 1986 roku w Czarnobylu wybuchł reaktor numer 4, na zawsze zmienił świat oraz życie setek tysięcy ludzi. Powstało wiele filmów dokumentalnych oraz horrorów, które opowiadają o życiu po wybuchu. Filmy dokumentalne, które powstały pokazały szerszy obraz “Strefy Wykluczenia”. Jest to 30-kilometrowa strefa wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy. Przez niektórych nazywana jest również “Zoną”. Sprawdźcie, jak wygląda wycieczka do Czarnobyla.

Zobacz także: Kolej transsyberyjska – jak zaplanować podróż i ile ona kosztuje?

Wycieczka Czarnobyl

  • Jeśli chcemy jak najszybciej dotrzeć do Czarnobyla, najlepiej jest przyjechać do Kijowa i stamtąd z rana wyruszyć na zorganizowaną wycieczkę do Czarnobyla. Dzięki przewodnikowi, który opowie nam o historii z pewnością będzie nam łatwiej obejrzeć ruiny i usystematyzować zdobytą wiedzę.

Po dojechaniu do pierwszej bramy kontrolnej wszyscy uczestnicy wycieczek podchodzą do policjanta, który sprawdza paszporty oraz zawartość plecaków. Paszport musi zgadzać się z danymi, które zgłosiliśmy do organizatora wycieczki. W Zonie należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Niedozwolone jest palenie papierosów poza wyznaczonymi miejscami, jedzenie oraz picie czegokolwiek znalezionego w Strefie. W 10-kilometrowej Strefie zakazane jest również siadanie na czymkolwiek oraz dotykanie przedmiotów.

Będąc w Czarnobylu, warto również odwiedzić Duga-1, który przez długi czas nazywany był również Okiem Moskwy. Jest to instalacja radzieckiego radaru pozahoryzontalnego pracującego w zakresie fal krótkich. Zwrócona była w stronę USA i miała służyć do wykrywania pocisków balistycznych. Pracę nad budową tej instalacji rozpoczęły się na początku lat 70-tych. Oczywiście wycieczka do Czarnobyla nie byłaby udana, gdyby nie podejście pod reaktor numer 4. Nad reaktorem wybudowano specjalny sarkofag, który miał chronić radioaktywne pozostałości przed wydostaniem się na zewnątrz.

Przed wybuchem miasto było wielkim osiedlem dla pracowników elektrowni jądrowej. Bardzo nowoczesne z ciekawą infrastrukturą oraz dobrze zaopatrzonymi sklepami (bez kartek na żywność). W dobę po wybuchu ewakuowano ponad 50 tysięcy mieszkańców, którzy mogli zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Prypeć odwiedzają obecnie złomiarze, turyści, a nawet mieszkańcy, którzy często wracają w znajome strony. W Prypeci nie wolno wchodzić do budynków, istnieje bowiem obawa, że mogą się zawalić. Po mieście bardzo często chodzą patrole, które kontrolują przybyłych to miejsca turystów. W Prypeci jest jeszcze jedno ciekawe miejsce do zobaczenia. Mianowicie wesołe miasteczko, które prezentuje się naprawdę niesamowicie. Po ponad 30 latach nieużywania wygląda bardzo przerażająco.

Wycieczka do Prypeci - koszt

  • Do Strefy Wykluczenia można wybrać się z licencjonowanym biurem podróży.  Wycieczka kosztuje 88$, można wykupić dodatkowo płatny obiad za 5$ oraz licznik Geigera za 10$. Warto zarezerwować miejsce na wycieczce z wyprzedzeniem, ponieważ możliwe jest, że po przyjechaniu do Kijowa nie znajdziemy interesującego nas terminu. W cenie wycieczki znajduje się transport z Kijowa autokarem, opiekę przewodnika, ubezpieczenie oraz mapkę, która jest pamiątką odbytej wycieczki. Osoby, które chcą zwiedzić Czarnobyl dłużej, mogą wybrać się na dwudniowy wyjazd z noclegiem. Wycieczki przeznaczone są dla osób pełnoletnich i odbywają się w języku angielskim lub rosyjskim.

Zobacz także: Śląsk – atrakcje. Miejsca na Śląsku, których nie można przegapić!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów