Śląsk – atrakcje. Miejsca na Śląsku, których nie można przegapić!

Katowice
Fotografia: Shutterstock

Śląsk zachwyca coraz więcej osób. To bardzo różnorodny region. Znajduje się tam wiele miejsc, które warto zobaczyć! Podpowiadamy, jak zaplanować wycieczkę po Śląsku.

Stolicą Górnego Śląska są Katowice. Ten region Polski wyróżnia się nietypowymi zabytkami a także kulturą, Ślązacy mają również swoje odrębne tradycje. Jakie? Mówi się o tym, że na Górnym Śląsku używa się odmiennych form grzecznościowych w zależności od stopnia pokrewieństwa

Na Śląsku gra się często z tysiąca, hoduje się gołębie. Podobno Ślązacy nie obchodzą imienin. A Barbórka jest dniem wolnym od pracy. Uroczyście obchodzi się chrzciny, roczek, Komunię Świętą o raz 50. urodziny.

Na Śląsk warto wybrać się na weekend lub dłuższy urlop, podczas którego uda nam się objechać cały region i pozwiedzać najróżniejsze zakątki Śląska.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Śląsku?

Oto kilka wybranych atrakcji!

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku

Górny Śląsk to bogaty region. Turyści mogą być zaskoczeni jego różnorodnością. Sprawdźcie, co można zobaczyć na Górnym Śląsku.

 • Katowice

Na to miasto warto poświęcić kilka dni. Katowice zmieniają się bardzo dynamicznie i wciąż rozwijają. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Miejsce, którego nie można pominąć to "Strefa Kultury", na która składa się

 1. Spodek – to serce i symbol Katowic, a zarazem największa hala w Polsce. Spodek znajduje się w tak zwanej „zielonej dolinie” – obok znajdziemy Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Dachy tych budynków są pokryte trawą
 2. Muzeum Śląskie – to obowiązkowy punkt wycieczki. W tym miejscu zobaczymy niezwykłe dzieła sztuki, ale też zostanie nam przybliżona kultura Śląska.
 3. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – to niezwykła sala koncertowa, trudno szukać drugiej takiej sali koncertowej.
 • Palmiarnia w Gliwicach

To miejsce dla wszystkich miłośników przyrody! Dodatkowo w palmiarni znajduje się niewielkie oceanarium. 

 • Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Jest to miejsce, które poniekąd jest sercem kultury w Dąbrowie Górniczej. Pałac powstał w latach 50. Organizuje się tutaj koncerty, spektakle, festiwale, wystawy oraz zajęcia artystyczne.

 • Śląskie osiedla robotnicze – Nikiszowiec, Giszowiec

By poczuć prawdziwy klimat Śląska, warto uwzględnić w swoich planach zwiedzanie śląskich osiedli robotniczych, które wyróżniają się niesamowitym klimatem. Co ciekawe – to miejsca, które wciąż są domem wielu ludzi. 

Najpopularniejszy jest Nikiszowiec – warto przejść się tymi niezwykłymi uliczkami oraz zjeść lokalne potrawy. Jest jeszcze Giszowiec. Natomiast w Rudzie Śląskiej można zwiedzić Kolonię Ficinus, a w Zabrzu Rokitnicę.

 • Kopalnia Guido

Kopalnia Guido znajduje się w Zabrzu. To miejsce jest jednym z najważniejszych obiektów na Śląsku. Kopalnia została założona w 1855 roku i wciąż zachwyca turystów. Do zwiedzania jest dostępnych kilka poziomów. Obecnie odbywa się tutaj wiele koncertów oraz imprez masowych.

Zobacz także: EKUZ – czym jest i czy warto wykupić tę kartę przed podróżą?

Atrakcje na Śląsku - co jeszcze warto zobaczyć?

 • Klasztor na Jasnej Górze

Trudno pominąć to miejsce. W wierze chrześcijańskiej Jasna Góra jest otoczona kultem. Na Jasną Górę odbywają się liczne pielgrzymki, które rozpoczynają się w różnych zakątkach Polski. To miejsce ma nie tylko wartość religijną, ale i historyczną.

 • Pałac w Pszczynie

Pałac w Pszczynie jest uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów w Polsce. To miejsce przeszło wiele renowacji. W pałacu znajduje się Muzeum Zamkowe. W letnie dni warto przejść się po pięknym parku utrzymanym w stylu angielskim.

 • Zamek w Bobolicach

Bobolice znajdują się w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To miejsce przyciąga wielu turystów. Zamek jest niezwykle zadbany, został również odrestaurowany.

Zamek w Bobolicach ma również swoją legendę – podobno po zmroku na błoniach i wewnątrz zamku błąka się Biała Dama, która rozpaczliwie poszukuje ukochanego.

 • Zamek w Olsztynie oraz Góry Sokole

Obowiązkowym punktem wycieczki powinno być zwiedzenie Zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Można tam zobaczyć pozostałości murów obronnych, jest tutaj również fantastyczny widok na okolicę.

Warto w planach uwzględnić Góry Sokole, czyli wzgórza skalne, które znajdują się niedaleko Olsztyna. Można tutaj zobaczyć piękne, bukowe lasy.

 • Pustynia Błędowska

Mało kto wie, że na Śląsku znajduje się kilka obszarów, które potocznie nazywa się małymi pustyniami. To miejsca, które zaskoczą was zarówno pod względem przyrody i klimatu!

Wybierzecie się na wycieczkę po Śląsku?

Zobacz także: Bukowina Tatrzańska – 5 największych atrakcji 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów