Atrakcje w Sandomierzu - czyli co warto zobaczyć w tym mieście

Sandomierz
Fotografia: Shutterstock

Sandomierz jest niezwykle urokliwym miasteczkiem, którego uliczki zachwycają wielu turystów. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających i gdzie warto pójść?

Sandomierz jest niewielką mieściną nad Wisłą, położoną w województwie świętokrzyskim. Sandomierz jest potocznie nazywany „małym” lub „polskim” Rzymem ze względu na swoje położenie. Miasto, podobnie jak Rzym, jest otoczone siedmioma wzgórzami.

Warto wiedzieć, że Sandomierz może się pochwalić historyczną zabudową, dzięki której został uznany w 2017 roku za pomnik historii. Przez miasto przechodzi wiele szlaków turystycznych, w tym szlak świętego Jakuba.

Zachowało się tutaj wiele zabytków, które przybliżą nam historię Polski oraz jej dawną architekturę.

Sandomierz – atrakcje turystyczne

Sandomierz zachwyci wszystkich tych, którzy uwielbiają spędzać wolny czas na łonie przyrody. W mieście znajduje się wiele miejsc przeznaczonych na długie spacery. Warto też wspomnieć o zapierającej dech w piersiach architekturze, która jest prawdziwą perłą, wyróżniającą się na tle Polski.

Część zabytków w Sandomierzu można zwiedzać jedynie do godziny 18.00, dlatego warto sporządzić odpowiedni plan.

Sandomierz jest miejscem, w którym zdecydowanie można odpocząć od miejskiego zgiełku, ale też poznać kawał historii. Wycieczkę do Sandomierza można również zaplanować z małymi dziećmi – na pewno nie będą się tutaj nudzić!

Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć w Sandomierzu, dlatego warto na to miasto przeznaczyć minimum weekend. Od czego warto zacząć i na co zwrócić uwagę? Sprawdziliśmy!

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Piękno Sandomierza zostało ostatnio zauważone między innymi dzięki popularnemu serialowi „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się właśnie w tym mieście. W główną rolę wciela się Artur Żmijewski

Najwidoczniej miasto jest z tego niezwykle dumne, bo Dworek Skorupskich został nazwany Dworkiem Ojca Mateusza. A w mieście niekiedy można spotkać ekipę filmową, która pracuje nad nowymi odcinkami.

Obowiązkowym punktem wycieczki powinno być zwiedzanie zakątków Starego Miasta. Jest ono ułożone w szachownicowym układzie, skupionym wokół Rynku. Taki model był niezwykle popularny w średniowieczu, a w Sandomierzu zachował się aż do dzisiaj.

Warto znaleźć również czas na zwiedzanie miejskich kamienic, które zachowały swój pierwotny kształt i klimat.

Zobacz także: Kolej transsyberyjska – jak zaplanować podróż i ile ona kosztuje? 

Co można zwiedzić w Sandomierzu?

Zamek Kazimierzowski to punkt dla tych, którzy uwielbiają ciekawostki historyczne. To miejsce było niegdyś zamieszkałe przez królów i książęta.

Warto zwiedzić również gotycką świątynię, w której przechowuje się relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Podarował je Władysław Jagiełło.

W samym centrum rynku znajduje się efektowny Ratusz. Budowla została zachowana w stylu renesansowym i często mówi się o niej jako o jednej z najpiękniejszych w Polsce. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe.

W Sandomierzu zachowała się również brama miejska, na której szczycie znajduje się taras widokowy. Mowa Bramie Opatowskiej.

Kolejnym ważnym punktem jest Dom Długosza, to gotycka budowla, w której obecnie znajduje się Muzeum.

W Sandomierzu zachowały się również liczne podziemia. Zejście do nich znajduje się między innymi w kamienicy Oleśnickich. To rozległe piwnice i lochy, które zostały udostępnione do zawiedzenia.

Miłośnicy natury powinni zobaczyć Wąwóz Królowej Jadwigi, który znajduje się w centrum miasta. Idealnym miejscem do pieszych wycieczek będą również Góry Pieprzowe.

Rodziny z dziećmi mogą się udać do Parku Piszczele, gdzie czeka na nich wiele atrakcji. To miejsce, w którym dzieci mogą się pobawić na licznych placach zabaw, a rodzice nieco odpocząć.

Okolice Sandomierza atrakcje

Zaledwie 15 kilometrów od Sandomierza znajduje się Tarnobrzeg, który również warto uwzględnić w planach.

Wybierając się do Sandomierza warto uwzględnić w swoich planach również wycieczki po Górach Świętokrzyskich, które są niezwykle malownicze i przyjazne – nie potrzeba mieć dobrej kondycji do pokonania większości szlaków.

Zobacz także: Wrocław. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów