Majówka za granicą – jak zorganizować wyjazd na weekend majowy?

Dziewczyna w podróży
Fotografia: Shutterstock

Wiele osób spędzi majówkę poza domem. To czas, gdy pakujemy walizki i wyjeżdżamy z miasta, żeby trochę odpocząć i nabrać dystansu. Podpowiadamy, jak zorganizować weekend majowy za granicą!

Weekend majowy kojarzy się z beztroską, pierwszymi ciepłymi dniami i odpoczynkiem. Niekiedy dni wolne układają się tak, że można zaplanować nawet kilkudniowy urlop. Pogoda w Polsce nie jest jednak pewna - czasami jest ciepło niczym latem, w następnym roku może być chłodno i deszczowo. Niepewna pogoda jest jednym z czynników, decydujących o tym, że wiele Polaków wyjeżdża na majówkę za granicę. Jak go zorganizować?

Majówka 2019 – jak wypada?

W tym roku można zaplanować naprawdę długi urlop. Przy jednym dniu urlopu możemy otrzymać aż 5 dni wolnego, natomiast przy trzech dniach urlopu wyjdzie aż 9 dni! Warto wiedzieć, że wiele osób planuje majówkę już pół roku wcześniej, głównie ze względu na duże zainteresowanie wyjazdami. Miejsca w hotelach są z tego powodu bardzo ograniczone. Podobnie z rezerwacją lotów czy samochodów.

To co trzeba wiedzieć – majówka to czas, w którym wszystkie ceny idą w górę. Musimy się liczyć z tym, że za podróż czy nocleg zapłacimy więcej.

Majówka 2019 – gdzie jest ciepło za granicą?

W maju budzimy się do życia po długiej zimie i jesteśmy spragnieni słońca. Właśnie dlatego większość osób wybierze kierunki, gdzie go nie brakuje. Jeśli chcesz wypoczywać w miejscu, gdzie temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza, zdecyduj się na:

 • Wyspy Zielonego Przylądka, 
 • Dominikanę,
 • Kubę,
 • Egipt, 
 • Tunezję, 
 • Maltę,
 • Cypr,
 • Grecję.

Osoby, które nie zwracają uwagi na temperaturę mogą zdecydować się na podróż po Skandynawii, Szwajcarii czy Szkocji. Niektórzy wybiorą jedno konkretnie miasto - zainteresowaniem cieszy się Budapeszt, Londyn, Berlin, Rzym, Paryż czy Barcelona.

Zobacz także: Kiedy wypada majówka? Jak ją zaplanować? Podpowiadamy!

Majówka 2019 – jak samodzielnie zorganizować podróż?

Wiele osób nigdy samodzielnie nie zorganizowało wyjazdu majówkowego za granicę, bo zwyczajnie nie wiedzieli od czego zacząć. Taki sposób planowania podróży jest bardzo wygodny, dopasowany do naszych potrzeb. Sami decydujemy o tym, co chcemy zobaczyć. Samodzielnie dysponujemy również czasem.  

Jak zaplanować taki wyjazd?

 • sprawdź paszport – szczególnie jeśli chcesz podróżować poza Unią Europejską. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że skończyła się jego ważność.
 • wybierz miejsce, które chciałbyś odwiedzić –  wybranie odpowiedniego kraju jest bazą i najważniejszym etapem planowania podróży. Możesz zasugerować się własnymi marzeniami (na pewno masz listę miejsc do zobaczenia), ale i finansami – wystarczy przejrzeć strony, na których można znaleźć informacje o tanich lotach.
 • wybierz transport – jeśli chodzi o wyszukiwanie lotów, to warto poświęcić na to sporo czasu. Można również skorzystać z porównywarek cen, które podpowiedzą nam, gdzie najtaniej kupić bilety. Jeśli chcesz podróżować z małym budżetem, to możesz również sprawdzić ceny lotów w innych miastach. Mogą okazać się znacznie niższe. Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem – warto sprawdzić wcześniej drogi, po których będziesz się poruszać. Podróż samochodem daje nam również możliwość odwiedzenia kilku miejsc – na podstawie odległości możesz zaplanować, gdzie się zatrzymasz.

Warto wiedzieć, że ceny lotów i ich dostępność zmieniają się dynamicznie, dlatego nie wahaj się, gdy znajdziesz dobrą okazję. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

 • nocleg  - to gdzie chcemy spać jest bardzo indywidualną sprawą. Dla niektórych osób standard nie ma znaczenia, jeszcze innym zależy, żeby być blisko centrum miasta lub plaży. Warto wyznaczyć sobie maksymalną cenę, którą chcemy przeznaczyć na nocleg. Sugerujmy się również opiniami osób na stronie danego pensjonatu czy hotelu. Warto obejrzeć wcześniej zdjęcia hotelu oraz okolicę (można do tego wykorzystać Google Maps). Sprawdź, czy wybrane miejsce ma dobre połączenie z lotniskiem i komunikacją miejską.
 • ułóż plan wycieczki – już przed wyjazdem warto wiedzieć, co chce się zobaczyć i zaplanować również kwestię pożywienia. W internecie można znaleźć wiele przewodników, dotyczących danego miejsca. Zwiedzanie ważnych miejsc w mieście warto połączyć pod względem odległości – bez sensu przemieszczać jednego dnia z jednego końca miasta na drugi.
 • ubezpieczenie podróże – warto wykupić ubezpieczenie podróżnicze w razie wypadku. Pokryje ono ewentualny pobyt w szpitalu, którego koszty mogą okazać się naprawdę duże. Można załatwić też kartę EKUZ – dzięki niej NFZ sfinansuje podstawową opiekę medyczną w ramach Unii Europejskiej.
 • przemyśl kwestie bagażu – nie ma sensu dźwigać wielu kilogramów i nieprzydanych ubrań. Dokładnie zaplanuj ubiór na każdy dzień i dostosuj go do pogody w danym mieście.

Zobacz także: Tego lepiej nigdy nie zabierać na pokład samolotu. Zobacz, jak spakować swoją walizkę

Młodzi ludzie siedzą w namiocie.
Rozwiąż quiz

Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, jak powinieneś spędzić majówkę

Młodzi ludzie siedzą w namiocie.

1. Gdzie chciałbyś się teraz znaleźć?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów