Kolej transsyberyjska – jak zaplanować podróż i ile ona kosztuje?

Kolej transsyberyjska
Fotografia: Shutterstock

Wiele osób marzy o podróży koleją transsyberyjską. Zastanawiają się oni, ile trwa taka podróż oraz czy trzeba przeznaczyć na nią wiele pieniędzy. Zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje.

Polacy coraz chętniej opuszczają granice kraju  i spędzają urlop w nowych, często egzotycznych miejscach. Niektórzy wybierają stolice europejskich miast, inni wyruszają w podróż po Stanach Zjednoczonych, popularne stało się również zwiedzanie Azji z plecakiem.

Natomiast kolej transsyberyjska daje możliwość poznania bogatej przyrody Rosji. Taka forma spędzenia urlopu interesuje coraz więcej ludzi, mimo tego że ta atrakcja nie jest niczym nowym.

Co to jest kolej transsyberyjska, jaka jest jej cena, gdzie przebiega jej trasa i ile trwa podróż? Sprawdziliśmy!

Co to jest kolej transsyberyjska?

Na samym początku warto odpowiedzieć na często zadawane pytanie. Wiele osób zastanawia się, czym jest kolej transsyberyjska i w którym kraju odbywa się jej kurs.

Kolej transsyberyjska to sieć linii kolejowych, znajduje się ona głównie w azjatyckiej części Rosji. Trasa kolei transsyberyjskiej została wybudowana w latach 1891-1916  i służy do dziś.

Kolej obejmuje swoją trasą wiele kilometrów i daje możliwość przesiadki w inne pociągi, które zawiozą nas do Chin czy Mongolii.

Podróż koleją transsyberyjską

Wiele osób uważa, że podróż koleją transsyberyjską jest niezwykłym przeżyciem. W ten sposób można przejechać niemal całą Rosję i dotrzeć nawet do Chin. Pociąg przejeżdża przez bezkresy Rosji. To niezwykła okazja, by obserwować przyrodę, której próżno szukać w innych miejscach.

Kolej transsyberyjska stała się legendarnym środkiem transportu. Podróżują nim turyści oraz osoby, które lubią odkrywać piękno przyrody. Podróż koleją transsyberyjską jest długa, dlatego należy się na nią odpowiednio nastawić i uzbroić w cierpliwość.

Oprócz linii transsyberyjskiej istnieją także dwie inne: transmandżurska i transmongolska. Szlak tej pierwszej prowadzi aż do Chin. Linia transmongolska prowadzi przez tereny Mongolii.

Kolej transsyberyjska – trasa

Warto wiedzieć, że kolej transsyberyjska ma na swojej trasie kilka szlaków. Na całej trasie pociągu znajduje się 66 stacji.

Jak to wygląda z szlakami kolei transsyberyjskiej?

 • główny szlak prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez: Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude i Czytę.

To najdłuższa linia kolejowa na świecie! Przekracza ona aż 8 stref czasowych, a jej długość wynosi ponad 9 tysięcy kilometrów.

 • drugi szlak to linia transmandżurska. Pokrywa się ona z linią transsyberyjską do miejscowości Tatarskaja. Od tego miejsca linia kieruje się na południowy wschód w kierunku Chin, a ostatni przystanek znajduje się w Pekinie.
 • trzeci szlak to linia transmongolska – pokrywa się ona z linią transsyberyjską do Ułan Ude. Później kieruje się w stronę Ułan Bator, a swój bieg kończy w Pekinie.
 • czwarty szlak to Kolej Bajkalsko-Amurska – ta linia ma długość ponad 4000 kilometrów.

Oto miejsca, które można zwiedzić na trasie:

 • Moskwa – stolica Rosji jest ogromnym miastem, w którym mieszka ponad 15 milionów osób!
 • Irkuck- znajduje się niedaleko jeziora Bajkał. Znajduje się tam wiele uroczych kolorowych, drewnianych domków.
 • Jezioro Bajkał – to najgłębsze jezioro na świecie, które zachwyca również bogatą fauną i florą.
 • Kreml – znajduje się tutaj siedziba prezydenta Rosji, w mieście można podziwiać liczne, bogato zdobione pałace i cerkwie.

Zobacz także: Białka Tatrzańska - 3 miejsca, które trzeba zobaczyć

Kolej transsyberyjska - cena

Często przed podróżą ustalamy budżet, który jesteśmy skłonni przeznaczyć. Ile kosztuje podróż koleją transsyberyjską, czy jest ona droga?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w kolei transsyberyjskiej znajdują się trzy klasy:

 • Lux – najdroższa, najbardziej komfortowa i luksusowa, znajduje się tutaj jedynie 16 miejsc! Są to przedziały przeznaczone dla dwóch osób. W cenę wliczono wygodne łóżka, serwis sprzątający oraz wyżywienia. W środku jest również klimatyzacja. Ceny zaczynają się tutaj od około 3200 złotych.
 • Coupe– druga klasa, która właściwie odpowiada drugiej klasie w polskich pociągach. Te wagony są podzielone na przedziały, w których zmieszczą się 4 osoby. W cenę wliczono pościel. Ceny zaczynają się tutaj od około 1154 złotych.
 • Plackarta – najniższa klasa – to właśnie w tym miejscu podobno najbardziej można odczuć klimat podróży tym niezwykłym pociągiem i poznać lokalsów oraz innych turystów. Są to otwarte wagony, dostępne są w nich cztery rodzaje łóżek. Warto wiedzieć, że w tych wagon konduktor gasi światło o godzinie 20.00. Znajdują się tutaj wspólne toalety oraz samowar z gorącą wodą dla podróżnych. Ceny zaczynają się tutaj od około 470 złotych.

Warto pamiętać, że do ceny należy wliczyć lot do Moskwy.

Bilety na kolej można kupić w biurach podróży lub na stronie internetowej rosyjskich kolei nie wcześniej niż na 45 dni przed odjazdem pociągu.

Kolej transsyberyjska ile trwa podróż

Trasa kolei transsyberyjskiej jest długa, dlatego podróż zajmuje sporo czasu. Obecnie trwa ona około 144 godziny – czyli 7 pełnych dni.

W tym czasie pokonuje się ponad 9 tysięcy kilometrów i osiem stref czasowych! Podobno widoki za oknem zapierają dech w piersiach, dlatego nie odczuwa się aż tak bardzo tej odległości.

Mija się ośnieżone góry, malownicze jeziora, wielkie miasta i małe wioski. Przejeżdża się przez liczne tunele oraz ogromne mosty.

Warto się jednak przygotować odpowiednio do tak długiej podróży  i zapewnić sobie wygodę.

Do pociągu powinno się wziąć podstawowe środki higieniczne, własne jedzenie, można wziąć również własny śpiwór.

W pociągu znajduje się wagon restauracyjny, jednak ceny jedzenia są dużo wyższe niż w polskich pociągach.

W pociągu nie ma pryszniców, dlatego warto zainwestować w mokre chusteczki. Tak dla własnego komfortu.

Wybralibyście się w taką podróż?

Zobacz także: Wrocław. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów