Podróż poślubna w Polsce czy za granicą? Jak zaplanować i gdzie pojechać?

Lucyna Juchiewicz 22.05.2020 AKTUALIZACJA: 22.05.2020
Gdzie w podróż poślubną
Fotografia: Shutterstock

Jak zaplanować romantyczną podróż poślubną i o czym trzeba pamiętać? Gdzie najlepiej spędzić miesiąc miodowy: w Polsce, czy za granicą, nad morzem, w górach, nad jeziorem? Kiedy się na niego najlepiej wybrać? Wszystkie przyszłe pary młode zapraszamy do lektury!

Ustalenie budżetu na podróż poślubną

Zaczynamy od budżetu, bo to od niego zależą wszystkie pozostałe punkty: miejsce, czas i sposób, w jaki młode małżeństwo spędzi romantyczną podróż poślubną. Od razu warto zaznaczyć, że krajowe wyjazdy nie muszą oznaczać wyjazdów tańszych.

Wycieczki zagraniczne niejednokrotnie okazują się mniej kosztowne, a przy tym zwykle mamy zagwarantowaną piękną pogodę. Planując budżet na podróż poślubną, bierzemy pod uwagę nie tylko opłaty związane z transportem, noclegiem i wyżywieniem.

Taki wyjazd powinien się wiązać również z różnego rodzaju atrakcjami, dlatego wliczmy w zakładaną kwotę również bilety wstępu i pamiątki, a także niezbędne zakupy, jakie będziemy musieli zrobić przed podróżą.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem w podróż poślubną?

Nawet najlepiej zaplanowana podróż poślubna w najpiękniejsze miejsca świata nie będzie udana, jeśli wcześniej nie pomyślimy o załatwieniu wszelkich koniecznych formalności. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • Sprawdzamy przed wyjazdem ważność paszportów, dowodów i kart EKUZ,
  • Jeśli panna młoda zmienia nazwisko, to może się jeszcze posługiwać dowodem na nazwisko panieńskie przez dwa tygodnie. W przypadku paszportu okres ten trwa dwa miesiące.
  • Sprawdzamy odpowiednio wcześnie, czy wyjazd do wybranego kraju nie wiąże się z koniecznością poddania się szczepieniu.

Termin podróży poślubnej – co warto wiedzieć?

Jeśli wybierzemy termin podróży poślubnej do popularnych miejscowości w środku sezonu, musimy się liczyć nie tylko z dużą liczbą turystów, ale także z wysokimi cenami. Wyjazd do miejsc atrakcyjnych turystycznie poza sezonem warto poprzedzić dobrym rozeznaniem z dwóch powodów.

Po pierwsze, w tym czasie możemy trafić na niesprzyjającą pogodę, a po drugie, wyludnione, choć urokliwe miejscowości i ziejące pustką sklepiki czy lodziarnie nie nastrajają optymistycznie.

Zobacz także: Nowy trend dotyczący podróży poślubnej! Czym jest solomoon?

Miesiąc miodowy nad morzem

Polskie morze to wciąż chętnie wybierane miejsce na romantyczną podróż poślubną. Jeśli wybierzemy się w nią sezonie, trzeba się liczyć z tłumami turystów, ale jednocześnie z wieloma atrakcjami, choćby takimi jak koncerty na plaży. Wyjazd nad Bałtyk w czerwcu czy wrześniu może być bardzo dobrym pomysłem.

Pogoda będzie nam sprzyjać, a romantyczne spacery plażą czy też oglądanie zachodów i wschodów słońca będą stanowiły na pewno niezapominane przeżycia dla młodego małżeństwa.

Wybierając za cel swojej podróży poślubnej ciepłe morze, najczęściej celujemy w Grecję, Włochy, Chorwację, Egipt czy Tunezję. Bardziej egzotyczne, a przy tym również droższe miejsca chętnie wybierane na podróż poślubną to Hawaje, Bora Bora, Malediwy czy Dominikana.

Zobacz także: Zapomnij o Krecie i Rodos. Poznaj tanią i niemal pustą wyspę idealną na wakacje

Miesiąc miodowy w górach

Dla osób, które kochają góry, wybór miejsca na miesiąc miodowy będzie łatwy. Tatry, Sudety, Pieniny i Bieszczady doskonale nadają się na wypoczynek dla dwojga. Mała rada: sezon turystyczny w górach przypada zarówno na zimę, jak i na lato.

Jeśli szukacie ciszy i spokoju podczas podróży poślubnej, najlepiej zaplanować ją na wrzesień albo październik. Pragniecie wyjechać w góry za granicę? Polecamy Karpaty, Alpy i Kaukaz.

W podróż poślubną nad jezioro

Miłośnicy jezior i lasów mogą wybierać spośród ogromnej liczby pięknych, atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Wiele osób decyduje się na wyjazd w rejon Pojezierza Mazurskiego, gdzie na przyjezdnych czekają wycieczki kajakiem i rejsy statkiem, a także wyjątkowo dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Dla tych, którzy wolą nieco mniej uczęszczane rejony, idealne będzie Pojezierze Kaszubskie, które oferuje niezapomniane widoki rozciągające się z malowniczych wzgórz i czyste jeziora. Pary, które marzą o wypoczynku nad jeziorem za granicą, powinny wziąć pod uwagę jeziora:

  1. Bled w Słowenii,
  2. Eibsee w Niemczech,
  3. Kournas w Grecji, 
  4. Lugano na granicy Włoch i Szwajcarii czy też
  5. Ullswater w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: To jezioro ma idealny kształt serca! Musicie je zobaczyć

Bez względu na to, gdzie wybierzemy się w podróż poślubną, warto jest ją dobrze zaplanować, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Miesiąc miodowy ma być przecież nie tylko wspólnym spędzeniem czasu jako mąż i żona, ale także odpoczynkiem od przygotowań weselnych!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów