Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Miejsca i atrakcje, których nie można pominąć

Bieszczady
Fotografia: Shutterstock

Bieszczady to miejsce, które kojarzy się z dziką naturą i spokojem. Wielu Polaków wybiera Bieszczady na aktywny odpoczynek lub gdy chce uciec od zgiełku wielkich miast. Co warto zwiedzić w Bieszczadach?

Z pewnością znacie to powiedzenie – „a może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady?”. Prawdą jest, że wiele osób zauroczonych urokiem tego miejsca, zrezygnowało z życia w wielkim mieście na rzecz Bieszczad.

Inni chętnie tutaj przyjeżdżają w ramach urlopu, majówki lub długich weekendów. Bieszczady zachwycają turystów ciszą, bogactwem przyrody oraz ilością miejsc, w których można obcować z naturą.

Bieszczady atrakcje

Bieszczady to dwa pasma górskie, położone w łańcuchu Karpat na Podkarpaciu. Pasma Bieszczad znajdują się między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Najwyższym szczytem na terytorium Polski jest Tarnica – o wysokości 1346 metrów n.p.m.

Na jej szczycie znajduje się krzyż, upamiętniający wizytę Karola Wojtyły w 1953 roku.

W Bieszczadach stykają się aż trzy granice, a niebo jest najciemniejsze w całej Polsce. Warto wiedzieć, że Bieszczady mają idealne warunki do obserwowania nieba, z czego turyści korzystają szczególnie latem.

Można śmiało powiedzieć, że największą atrakcją Bieszczad jest bogactwo przyrody i rzadkie występowanie roślin i zwierząt, których na próżno szukać w innych częściach Polski.

W Bieszczadach żyją rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które mieszkają w efektownych lasach bukowych. Mowa między innymi o niedźwiedziach, żubrach, wilkach, rysiach czy żbikach.

Poza tym klimat Bieszczad sprzyja pieszym wędrówkom – jest ciepły, nie wysokogórski. 

Bieszczady to nie tylko górskie wyprawy. Można również udać się na spływ pontonem. To idealna okazja, by zobaczyć nadbrzeżne cerkwie.

Na terenie Bieszczad prowadzone są prace archeologiczne. Znaleziono między innymi prymitywne narzędzia czy przedmioty codziennego użytku.

Zobacz także: Planujesz wycieczkę w Tatry? Te rzeczy musisz wiedzieć o szlakach turystycznych

Bieszczady – co warto zobaczyć?

W Bieszczady warto zabrać ze sobą parę wygodnych butów, bo czeka nas dużo pieszych wycieczek. W Bieszczadach znajduje się wiele ciekawych miejsc, w których można zobaczyć niezwykłe bogactwo przyrody.

Bieszczadzki Park Narodowy – obowiązkowym punktem wycieczki powinien być właśnie Bieszczadzki Park Narodowy.  To miejsce przyciąga wielu wielbicieli pieszych wypraw w góry. Park obejmuje Dolinę Sanu.

To w Bieszczadzkim Parku Narodowym spotkamy takie zwierzęta jak niedźwiedzie czy rysie. 

Warto wspomnieć, że teren parku jest praktycznie niezamieszkały. Znajdują się tutaj jedynie szklaki turystyczne i spacerowe. Warto pamiętać, że w regulaminie parku jest napisane, żeby na szlakach przebywać jedynie od świtu do zmierzchu.

Zalew Soliński – to największy w Polsce sztuczny zbiornik. Początkowo miał regulować poziom wody w rzece San, dzisiaj jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Bieszczadach.

Można się tu opalać, pływać kajakiem lub żeglować

Kolejka wąskotorowa – to właśnie tutaj znajduje się „Bieszczadzka Kolejka Leśna”. Jej kurs odbywa się górskimi dolinami. Start w Majdanie koło Cisnej w kierunku Przysłupia i Balnicy.

To idealna okazja, by pozwiedzać dzikie, nieodkryte bieszczadzkie tereny.

Chatka Puchatka – to nazwa schroniska, które jest najwyżej położonym miejscem w Bieszczadach. Co ciekawe – w schronisku nie ma elektryczności, a toaleta znajduje się na zewnątrz!

To miejsce, w którym można odpocząć podczas wędrówki po szlakach.

Zobacz także: Tanie pamiątki z Zakopanego? Podpowiadamy, gdzie je kupić

Bieszczady – atrakcje turystyczne

W Bieszczadach odnajdą się również wielbiciele kultury. Znajduje się tutaj kilka skansenów i muzeów. Co warto zobaczyć?

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego – to miejsce, w którym zostanie przybliżona kultura żyjących w Bieszczadach ludzi, budowa gór. Można również poszerzyć swoją wiedzę na temat fauny i flory Bieszczad.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – to miejsce przybliży architekturę Bieszczad. Znajdują się tutaj chaty, kuźnie, młyny czy wiatraki. W Muzeum Budownictwa Ludowego odtworzono też galicyjski rynek.

Muzeum Młynarstwa i Wsi – to miejsce, w którym zwiedzanie można połączyć z warsztatami. Dowiemy się tutaj, jak wygląda proces mielenia zboża, ale również będziemy mieć okazję do wypiekania własnych rogalików i bułek.

Browar Ursa Maior – jedyny browar w Bieszczadach. To miejsce, w którym dowiemy się, jak powstaje piwo i będziemy mogli wziąć udział w jego degustacji.

Siekierezada w Cisnej – to miejsce dla wszystkich fanów Edwarda Stachury! Siekierezada to knajpa nawiązująca do jego powieści – zarówno nazwą jak i wystrojem.

Park Miniatur w Myczkowcach – w tym miejscu znajdziemy makiety malutkich drewnianych kościółków i cerkwi. Wystawa obrazuje różnorodność architektury sakralnej Bieszczad.

Bieszczady – atrakcje turystyczne latem

Okazuje się, że coraz częściej Bieszczady przyciągają wielbicieli muzyki. W ostatnich latach na mapie Bieszczad pojawiło się kilka interesujących festiwali.

Mowa między innymi o:

Festiwalu Zew się budzi – odbywa się w dniach 2-4 maja w Cisnej. To, co wyróżnia ten festiwal, to koncerty rozpoczynające się o świcie. Trwają one do późnych godzin w nocy.

W tym roku będzie można zobaczyć takich artystów i zespoły jak Kult, Krzysztof Zalewski, Łona i Webber, COMA czy Lao Che.

Festiwalu tchnienia – odbywa się w dniach 22-24 sierpnia. Niestety wydarzenie wyprzedało się jeszcze przed ogłoszeniem programu. W 2018 roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu, która okazała się być wielkim sukcesem.

Za organizację odpowiada między innymi Hania Rani znana z zespołu tęskno czy Misia Furtak.

Wybierzecie się w Bieszczady?

Zobacz także: Bukowina Tatrzańska – 5 największych atrakcji

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów