Zegar na Manhattanie odlicza godziny do... katastrofy ekologicznej. Zostało bardzo mało czasu

Paulina Ermel 24.09.2020
Nowy Jork
Fotografia: Shutterstock

W połowie września słynny zegar przy Union Square na Manhattanie został ustawiony na nieco ponad 7 lat. Tyle czasu zostało nam do katastrofy ekologicznej. I wygląda na to, że tego procesu nie da się zatrzymać.

Przy ulicy Union Square na nowojorskim Manhattanie znajduje się zegar, który do 18 września odliczał Nowojorczykom czas. Jednak dzień później wszystko się zmieniło.

Zegar umieszczony na wysokości 10. piętra pokaże godzinę 00:00 za trochę ponad 7 lat. 19 września bowiem ustawiono go na 7 lat, 103 dni, 15 godzin, 40 minut i 7 sekund. Po tym czasie dotknie nas katastrofa ekologiczna. Eksperci nie mają wątpliwości - zaraz zabraknie czasu, aby zatrzymać to zjawisko.

Zegar na Manhattanie odlicza czas do katastrofy ekologicznej

Zegar, który jest jednym z charakterystycznych punktów Nowego Jorku od 1999 roku, zmienił nieco swoją funkcję. Do połowy września 15-cyfrowa instalacja o długości aż 19 metrów, odmierzała mieszkańcom czas. Teraz jednak pokazuje, ile czasu pozostało nam do katastrofy ekologicznej.

"Climate Clock" to pomysł artystów Gana Golana i Andrew Boyda. To właśnie oni za sprawą instalacji chcą uświadomić społeczeństwu, że nie możemy odkładać działań związanych z ochroną klimatu na później. Jeżeli prześpimy ten moment, pewnych zmian nie da się odwrócić. Zegar ma wybić godzinę 00:00 w momencie, kiedy temperatura na Ziemi podniesie się o kolejne 1,5 stopnia.

Zegar został przestawiony 19 września o 3.20 czasu lokalnego. Obok cyfr pojawił się też napis: "The Earth has a deadline". Na razie ustalono, że "Climate Clock" będzie działał do 27 września, czyli do momentu, kiedy zakończy się Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku. Jednak pomysłodawcy instalacji walczą o to, aby pozostał już z nami na stałe.

Co sądzicie o takiej inicjatywie?

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów