W Alpach pojawił się różowy lód. Naukowcy twierdzą, że to niepokojący znak!

Malwina Wasilewska 08.07.2020
Alpy
Fotografia: Shutterstock

Włoscy naukowcy zbadali przyczynę pojawienia się różowego lodu na alpejskim lodowcu. Jak się okazuje, może to wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla naszego klimatu.

Odkryto różowy lód w lodowej pokrywie włoskich Alp. Widok ten zaniepokoił badaczy, którzy postanowili przyjrzeć się z bliska temu zjawisku. Niestety naukowcy nie mają dla nas dobrych wieści.

Różowy lód w Alpach

Różowy lód odkryty na alpejskim lodowcu Presena świadczy o osadzaniu się glonów. Co ciekawe ten rodzaj glonów wcześniej znaleziono na Grenlandii. Ich obecność w klimacie alpejskim nie napawa optymizmem. Biagio Di Mauro z włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych stwierdził, że obecność glonów zmniejsza zdolność do dobijania się promieni słonecznych i przyspiesza topnienie się lodu.

Glony rozprzestrzeniające się na lodowcach alpejskich mogą mieć zgubne skutki dla klimatu. Jak twierdzą naukowcy, przyciemnienie śniegu przez żyjące na nim organizmy przyspiesza działanie promieniowania, co powoduje szybsze topnienie się lodowców.

Topnienie lodowców i pokryw lodowych jest obecnie uważane za symbol zmian klimatu. Wiele złożonych mechanizmów bierze udział w topieniu lodu, a wśród tych procesów ciemnienie powierzchni spowodowane materiałem organicznym na lodzie, które zwróciło ostatnio uwagę społeczności naukowej. Wykazano, że obecność drobnoustrojów na lodowcach zmniejsza albedo lodu (zdolność do odbijania promieni słonecznych – przyp. red.) i sprzyja topnieniu – powiedzieli naukowcy badający różowy lód na lodowcu.

Globalne ocieplenie coraz bardziej daje się we znaki. Różowy lód zaobserwowany na lodowcu Presena to kolejny dowód świadczący o zmianie klimatu.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów