Turyści z całego świata zakochali się w tej polskiej wsi! Jest hitem Instagrama

Anna Respondek 23.11.2018
Zalipie
Fotografia: MAREK LASYK/REPORTER/East News

Mała wieś w województwie małopolskim wyróżnia się wyjątkową atmosferą i pięknymi malunkami. 

"Cudze chwalicie, swego nie znacie". To znane powiedzenie idealnie nadaje się do opisania wielu polskich atrakcji, które nie zawsze są wystarczająco doceniane przez rodaków. Okazuje się jednak, że polskie zabytki, cuda natury, a nawet małe wsie są bardzo dobrze znane na całym świecie. Co więcej, biją rekordy popularności. Jedną z takich atrakcji jest mała wieś położona w województwie małopolskim. Dlaczego uważana jest za jedną z najpiękniejszych? Wszystko to za sprawą gospodyń i ich niezwykłych malunków. 

Zalipie - najpiękniejsza polska wieś

Wpisując w wyszukiwarkę hasło "Zalipie - Instagram" można znaleźć niezliczoną ilość postów od internautów z całego świata. Na zdjęciach zobaczymy drewniane chaty, płoty, kapliczki i budy, które pokryte są kolorowymi malunkami. Polska wieś uznana została za jedną z najpiękniejszych i trzeba przyznać, że wygląda wprost jak z bajki. 

Jaka jest jej historia? Okazuje się, że mieszkające w chatach gospodynie miały dość ciemności i osadzającego się na ścianach dymu. Tradycja malowania chat sięga aż XVIII wieku i od tamtego czasu jest kultywowana przez mieszkańców Zalipia. Początkowo kwiatowe motywy pojawiały się wokół pieca czy obrazów. Z czasem malunki rozszerzono na całe gospodarstwa. 

Największą rolę w rozsławieniu Zalipia miała Felicja Curyłowa, która urodziła się w 1904 roku. Po swojej matce odziedziczyła zdolności plastyczne i postanowiła wykorzystać je do ozdobienia domu, naczyń i mebli. Swoją wiedzę przekazywała młodszym pokoleniom, ponieważ zależało jej na podtrzymaniu tradycji. 

Jak zwiedzać Zalipie? Malowane chaty można znaleźć w różnych miejscach wsi, dlatego trzeba poświęcić na to odrobinę czasu. Zwiedzanie Zagrody Felicji Curyłowej odbywa się w określonych godzinach. Od maja do września (10:00-18:00), a od października do kwietnia o dwie godziny krócej. Bilet normalny kosztuje 6 złotych, natomiast ulgowy 4 złote. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Ta polska podróżniczka postanowiła pokazać ludziom na całym świecie, jak wygląda opuszczony hotel w Japonii:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów