Zabytkowe miasto już niedługo zniknie pod wodą. To ostatni moment, żeby je zobaczyć

Hasankeyf, Turcja
Fotografia: Shutterstock

Mieszkańcy rozpaczają, że na ich oczach umiera historia.

To zabytkowe miasto usytuowane nad rzeką Tygrys w południowo-wschodniej Turcji już wkrótce przestanie istnieć! Historia Hasankeyf zaczęła się aż 10 tys. lat temu. Jednak niedługo po jego zabytkach nie pozostanie ślad. Osada, w której krzyżowało się wiele kultur, zostanie zalana wodą. Powstanie tam największa na terenie kraju zapora wodna.

Zabytkowe miasto, które musi zniknąć

Wysokie minarety, bizantyjska cytadela, średniowieczne pałace i meczety oraz pozostałości dawnego mostu tworzą istne muzeum na wolnym powietrzu. To może być ostatnia szansa, żeby je zobaczyć. Francuski archeolog Prof. Albert Gabriel, który prowadził tam badania archeologiczne, uznał Hasankeyf za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miejsc w Turcji. Niestety, skalne miasto i sto okolicznych wiosek niedługo pochłonie woda.

Tureckie władze zdecydowały, że miasto zaleje sztuczne jezioro. To część projektu zapory wodnej Ilisu. Podczas gdy niektórzy z optymizmem patrzą w przyszłość, ponieważ miasto obiecało im korzyści ekonomiczne, inni rozpaczają, że na ich oczach umiera historia - czytamy w onet.pl. Urzędnicy odpierają zarzuty, mówiąc, że przenoszą zabytki w inne miejsce, ale mieszkańcy wiedzą swoje. Jedną z takich osób jest Ridvan Ayhan, aktywista działający w kolektywie "Uratować życie Hasankeyf". Ubolewa, że jego wnuki nie zobaczą, gdzie dorastał.

Tu jest taka historia! Za każdym razem, gdy kopiesz, natrafiasz na coś z innej cywilizacji. Zniszczenie Hasankeyf to przestępstwo - mówi Ayhan cytowany przez zagraniczne media.

Po turystach nie ma już śladu, a skalne miasto zamieniło się w plac budowy. Nie wszyscy narzekają. Miejscowej ludności obiecano "nowe Hasankeyf" z nowoczesnymi mieszkaniami i szpitalem, ale większość ludzi skarży się, że żyją w zawieszeniu. Roboty budowlane rozpoczęły się kilka lat temu, ale wciąż nie podano oficjalnego terminu zakończenia prac i opuszczenia domów. Według tureckich mediów miasto zniknie pod wodą w ciągu kilku miesięcy.

Zobacz także: Obecnie luksusowy hotel, kiedyś klasztor. Jaffa zachwyca swoim pięknem! 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jeśli jesteś kociarzem, musisz tam pojechać. Będziesz w siódmym niebie!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów