Wskazano najszczęśliwsze kraje na świecie. Polacy mają powody do zadowolenia

Redakcja 20.03.2017
Szczęśliwi ludzie
Fotografia: Pixabay

Polska może pochwalić się imponującym awansem. 

Polska odnotowała awans w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Daleko nam jednak do pierwszej dziesiątki. 

Raport "World Happiness", który obejmuje 155 krajów, tworzy Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN). Inicjatywa ONZ została zapoczątkowana w 2012 roku. Aby wskazać, obywatele których krajów są najszczęśliwsi, specjaliści biorą pod uwagę nie tylko PKB na jednego mieszkańca, ale również przestrzeganie swobód obywatelskich, oczekiwaną długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, relacje rodzinne, czy chociażby bezpieczeństwo zatrudnienia. 

Przed rokiem za najszczęśliwszy kraj na świecie uznano Danię. W tym roku Duńczycy spadli na drugą pozycję, ustępując miejsca Norwegom. Miejsce na podium zamyka Islandia. To właśnie mieszkańcy państw nordyckich są najbardziej zadowoleni z życia. 

Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem, a kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu - powiedział dyrektor SDSN Jeffrey Sachs, a jego wypowiedź przytacza Reuters.com. 

Najlepsi z najlepszych

Tuż za podium, na czwartym miejscu w rankingu uplasowała się Szwajcaria. Dalej: Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja. Wielka Brytania zajęła dopiero 19. pozycję, a Stany Zjednoczone, co może być sporym zaskoczeniem dla wszystkich, którzy marzą o "american dream" - dopiero 14. miejsce. 

Polska, niestety, znalazła się daleko w tyle. Nasz kraj zajmuje dopiero 46. miejsce w rankingu. Jest jednak i dobra wiadomość, bo awansowaliśmy aż o 11 pozycji w porównaniu z rankingiem ubiegłorocznym. Na samym końcu zestawienia figurują takie kraje jak Jemen, Sudan Południowy i Liberia. 

Pełne zestawienie najszczęśliwszych krajów możemy znaleźć na: "World Happiness Report 2017".

Polacy są szczęśliwi? [SONDA - WIDEO]

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów