Chcesz zobaczyć Moskwę? Zobacz, czy musisz posiadać wizę do Rosji

Hanna Skowron 12.09.2018
Moskwa
Fotografia: Shutterstock

Rosja to takie miejsce na mapie, gdzie mieszają się różne światy. Chętnych na wyprawę do tego jednego z największych krajów na świecie nie brakuje. Jakie formalności trzeba spełnić przed wyjazdem? Jak ubiegać się o wizę do Rosji? Wiza Rosja: cena, zdjęcie, wniosek, ubezpieczenie- wszystko, co trzeba wiedzieć!

Jeśli wybierasz się w podróż za granicę, musisz pamiętać o dokumencie, jakim jest wiza. Rosja wymaga od obywateli Polski posiadania wizy, czyli zezwolenia na wjazd i pobyt na terytorium kraju. Piękna stolica, malownicze zabytki, mniejsze i większe miasta, a także rosyjskie wioski, podróż koleją transsyberyjską…Podróż do Rosji warto zrealizować chociaż raz w życiu! Podczas planowania podróży pamiętaj o wszystkich aspektach, jakie musisz spełnić – w tym formalności. Jak wygląda kwestia wizy do Rosji?

Wiza Rosja – cena

Wiza turystyczna do Rosji kosztuje 154 złote. Dodatkowe 5 złotych wynosi opłata dla banku. Wyrobienie wizy do Rosji nie różni się niczym od tych do innych krajów. Jak podejść do tematu? Na spokojnie, od zorientowania się na stronie konsulatu lub ambasady Rosji, jakie wymogi trzeba spełnić, by otrzymać upragniony dokument. Jeśli wybierasz się do Rosji w celach turystycznych, wystarczy około tygodnia czasu na to, by móc na spokojnie przekroczyć granicę.

Wiza Rosja – zdjęcie

Jednym z ważniejszych, a często bagatelizowanych aspektów na drodze załatwiania formalności, jest zdjęcie do wizy (link do „zdjęcie do wizy”). Zdjęcie do rosyjskiej wizy musi spełniać kilka warunków:

  • Wymiary 3,4 x 4,5 cm
  • Jasne, jednolite tło
  • Dobrej jakości papier
  • Kolorowe, ostre, wyraźne
  • Bez nakrycia głowy, włosy nie mogą przesłaniać twarzy, usta muszą być zamknięte, a oczy otwarte
  • Wykonane na wprost
  • Twarz musi zajmować 70-80 % powierzchni zdjęcia.

Wiza Rosja – wniosek

Do wyboru są dwie drogi uzyskania wizy do Rosji:

  • Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie
  • Konsulaty Generalne w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

W przypadku Konsulatów trzeba pamiętać o rejonizacji województw.

Ubieganie się o wizę turystyczną jest najłatwiejsze. Trzeba po kolei:

·   Zeskanować pierwszą stronę paszportu

Trzeba jednak pamiętać o tym, by dokument był ważny przez co najmniej 180 dni od daty ważności wizy. W przeciwnym wypadku procedura wizowa nie zostanie nawet podjęta.

·   Wypełnić i wydrukować wniosek

Konieczne jest wypełnienie wniosku elektronicznie, a następnie wydrukowanie go. Musi to być zrobione jednak przez specjalną stronę Departamentu Konsularnego w Rosji. Gotowy i podpisany dokument należy następnie zanieść osobiście do Ambasady lub Konsulatu. Nie respektuje się wniosków przysłanych pocztą, faksem czy skanów.

·   Dołączyć zdjęcie

Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć zdjęcie. Rosyjskie urzędy konsularne przyjmują wnioski wypełnione w języku angielskim lub rosyjskim – koniecznie o tym pamiętaj, w przeciwnym wypadku nie uzyskasz dokumentu.

Wiza Rosja – ubezpieczenie i pozostałe wymogi

Wiza dla podróżującego w celach wyłącznie rekreacyjnych jest stosunkowo najłatwiejsza do uzyskania. Oprócz wypełnienia wniosku, opłacenia wizy (około 60 złotych), a także posiadania paszportu ważnego przez minimum 180 dni od daty zakończenia ważności wizy, potrzebować będziesz także:

·   Ubezpieczenia zdrowotnego na kwotę 30 000 euro, ważnego przez cały czas pobytu na terenie Rosji.

·   Potwierdzenia ze strony rosyjskiego biura turystycznego (i to w dodatku zarejestrowanego w rosyjskim Federalnym Rejestrze Touroperatorów), że jesteś przyjęty jako turysta

Wiza turystyczna wydawana jest na 30 dni, a dodatkowym wymogiem jest konieczność zameldowania się w odpowiednim organie terytorialnym.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów