Wiza do Egiptu - jak ją otrzymać?

Hanna Skowron 06.08.2018
Wiza do Egiptu
Fotografia: Fotolia

Egipt, pomimo pewnego kryzysu turystycznego, wciąż cieszy się dużym powodzeniem i jest wybierany jako jeden z wakacyjnych kierunków. Planując podróż pamiętaj jednak o konieczności posiadania wizy. Wiza do Egiptu jest obecnie jeszcze łatwiejsza do otrzymania, niż dotąd. Sprawdź, jak ją załatwić!

Istnieje kilka krajów, w których obowiązkowo potrzebujemy wizy. Między innymi bez tego dokumentu nie obejdziemy się w Egipcie, Australii czy Izraelu. Egipt, pomimo tego, że nieco stracił na dobrej opinii, nadal przyciąga rzesza turystów. Piaszczyste plaże, niesamowity klimat i krajobraz, a także oczywiście słynne piramidy- wszystko to sprawia, że każdego roku przeżywa oblężenie turystyczne. Aby jednak legalnie przebywać na terenie Egiptu, każdy podróżujący zobowiązany jest mieć wizę. Obecnie uzyskanie takiego dokumentu jest o wiele łatwiejsze, niż jeszcze jakiś czas temu! Jak uzyskać wizę do Egiptu? 

Wiza do Egiptu - online

Od początku 2018 roku osoby wybierające się do Egiptu w celach turystycznych, biznesowych lub tranzytowych na maksymalnie 30 dni, mogą starać się o elektroniczną wizę. To duże ułatwienie, bowiem dotychczas wizę można było nabyć wyłącznie po przylocie na lotnisko w Egipcie bądź poprzez egipskie przedstawicielstwo dyplomatyczne. Do skorzystania z nowej opcji uprawnieni są obywatele aż 46 państw, w tym Polski. Prezydent Abdel Fatah as-Sisi tłumaczy, że e-wiza ma być narzędziem, które w efektywny sposób pomoże rozwinąć turystykę i zachęcić większą liczbę turystów do wybrania Egiptu na cel swoich wakacyjnych podróży.

Wiza do Egiptu - formularz

Uzyskanie wizy jest bardzo proste – wystarczy wejść na stronę visa2egypt.gov.eg, zarejestrować się oraz wypełnić formularz. Trzeba będzie odpowiedzieć na kilka pytań, w tym o cel podróży, dotychczasowe wizyty w Egipcie, czy planowane miejsce pobytu. Po wypełnieniu wniosku trzeba będzie opłacić wizę. Cena uzależniona jest od tego, czy wiza jest jednorazowa, czy wielokrotnego wjazdu. Koszt jednorazowej to 25 USD, wielokrotnej – 60 USD. Formularz ma trzy strony, a jego wypełnienie zajmuje kilkanaście minut.

Wiza do Egiptu - wiza turystyczna

Zasadniczo do tego, by otrzymać wizę, nie trzeba spełniać żadnych specjalnych warunków. Wnioski rozpatrywane są zawsze pozytywnie, jeśli chodzi o wizę turystyczną. O wizę warto postarać się najpóźniej na tydzień przed podróżą, dla pewności, że wszystko zostanie zrealizowane na czas. Trzeba także pamiętać o tym, by w dniu przyjazdu do Egiptu paszport był ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy. Trzeba mieć ze sobą również wydrukowany formularz, który należy okazać strażnikom na przejściu granicznym.

Wiza do Egiptu - bezpłatna

Co ważne – formularz można wypełnić tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu całej rodziny czy większej grupy, z którą wybierasz się do Egiptu. Dla turystów wybierających się na Półwysep Synaj (czyli na przykład do popularnego Sharm el Sheikh, Taba czy Dahab), wiza turystyczna jest bezpłatna. Nosi nazwę „Sinai Only” i otrzymuje się ją na lotnisku w trakcie odprawy. Dokument zachowuje ważność przez 15 dni.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów