Chcesz zwiedzić Słowację? Zobacz, czy możesz podróżować bez winiety

Kobieta przy aucie
Fotografia: Shutterstock

Jeśli uwielbiasz podróżować autem, żadna ilość kilometrów nie jest ci straszna. Jednak przed wybraniem destynacji, warto dowiedzieć się, jakie rzeczy będą niezbędne do udanej podróży. Właśnie dlatego jadąc na Słowację, przede wszystkim należy zainteresować się zakupem winiety, ich cenami i tym, czy są obowiązkowe. 

Choć na większości europejskich autostrad opłaty pobierane są w chwili wyjazdu z autostrady, to w niektórych krajach, zanim udamy się na trasy szybkiego ruchu, musimy zakupić winietę. Dokument ten upoważnia nas do podróżowania po płatnych odcinkach drogi i obowiązuje między innymi na Słowacji, w Czechach i w Austrii. 

Zobacz także: Jak kupić i ile kosztuje winieta do Austrii?

W przeciwieństwie do winiet w Czechach, na Słowacji nie są one obowiązkowe, ponieważ może zdarzyć się tak, że w ogóle nie wjedziemy na płatne odcinki drogi. Dlatego właśnie warto wstrzymać się zakupieniem winiety i dokładnie sprawdzić mapę i sposób dojazdu. Jeśli wybierasz się w góry, bardzo możliwe, że w ogóle nie wjedziesz na autostradę. Co więcej, na Słowacji od 2018 roku działa elektroniczny system zakupu winiet, dzięki czemu nie trzeba naklejać ich na szybę. 

Winiety Słowacja - ceny

Oczywiście można kupić winietę na Słowację już w Polsce, jednak ceny mogą być znacznie wyższe. Właśnie dlatego najbardziej opłaca się kupić winietę już będąc w kraju, przez który przejeżdżamy. Od jakiegoś czasu istnieje również możliwość zakupu winiety przez internet. Ceny winiet nie zmieniły się od zeszłego roku i sprzedawane są w walucie obowiązującej na terenie Słowacji, czyli euro. 

  • winieta 10-dniowa - 10 euro, czyli około 42 złote
  • winieta 30-dniowa - 14 euro, czyli około 59 złotych
  • winieta roczna - 50 euro, czyli około 210 złotych

Jeśli auto waży więcej niż 3,5 tony (na przykład z doczepioną przyczepą), należy kupić osobną winietę na przyczepę. Koszt winiety jest taki sam, jak na zwykły samochód. 

Gdzie kupić winiety - Słowacja

Winietę można oczywiście kupić w jednym z kilkuset punktów na Słowacji. Najczęściej są to stacje benzynowe, które znajdują się w okolicach autostrad. Dodatkowo "przepustkę" na autostrady można również zakupić przez internet na stronie słowackiego operatora w języku polskim. Na stronie tej można również sprawdzić ważność winiety. 

Zobacz także: Co spakować na wakacje w górach lub nad morzem? O tych rzeczach łatwo zapomnieć

Rodzaje winiet na Słowacji

Na Słowacji dostępną są trzy rodzaje winiet dla samochodów, które ważą do 3,5 tony (również z przyczepą, jeśli całość nie przekroczy podanej wagi). Winiety podzielone są ze względu na czas ważności:

  • 10-dniowa - ważna od dnia zaznaczenia na winiecie przez całe 10 dni do godziny 23:59,
  • 30-dniowa - ważna od dnia zakupy przez kolejnych 30 dnia aż do godziny 23:59
  • roczna - ważna od dnia zakupy do 31 stycznia kolejnego roku. Winietę można zakupić dopiero od 1 stycznia.

Czy warto kupić winietę na Słowacji?

Wyjeżdżając na Słowację możemy obrać sobie taki punkt na mapie, do którego dojedziemy drogami niewymagającymi opłat. Często dzieje się tak, kiedy wybieramy się w góry, na przykład w Wysokie Tatry. 

Jeśli jednak mamy zamiar poruszać się między największymi słowackimi miastami, winieta będzie koniecznością. Oczywiście można zdecydować się wtedy na drogi bezpłatne, jednak czas podróży znacznie się wydłuży i stojąc w korkach, stracimy bardzo dużo nerwów. Dodatkowo drogi bezpłatne to bardzo często górzyste tereny, których przejechanie może sprawić sporo kłopotów.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów