Wybierasz się w podróż do Czech? Nie zapomnij o winietach!

Anna Respondek 25.06.2018 AKTUALIZACJA: 23.10.2019
Winieta na szybie
Fotografia: Shutterstock

Wybierając się na wakacje własnym autem, musimy przygotować się na różne dodatkowe opłaty. Wyjeżdżając poza granicę kraju, w szczególności do Czech czy Austrii, warto wcześniej pomyśleć o winietach, dzięki którym będziemy mogli podróżować po autostradach. Gdzie można kupić winiety i jakach jest ich cena? 

Nie wszyscy lubią latać samolotem, dlatego wyjeżdżanie na wakacje własnym autem wciąż jest w modzie, szczególnie jeśli po drodze chce się dodatkowo zwiedzać mijane atrakcje turystyczne. Jednak przygotowując się do wyjazdy, warto wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, które wiążą się z jazdą autem. Oczywiście musimy się przygotować na koszty paliwa, które w różnych krajach są różnej wielkości. Dodatkowo nie można zapomnieć o opłatach za przejazd autostradą, czyli winietach, które obowiązują między innymi w Czechach, Austrii czy na Słowacji. Gdzie kupić winiety i jaka jest ich cena? O tym musisz wiedzieć przed wyjazdem. 

Zobacz także: Jakie kosmetyki zabrać ze sobą do samolotu? Czego nie można wnieść na pokład

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy winiety w Czechach są obowiązkowe. Odpowiedź brzmi nie, jednak bez nich nie można wjechać na żadną z dróg, która oznaczona jest literą "D", czyli na prawie żadną autostradę. Bez aktualnej winiety podróż przez Czechy trwałaby naprawdę długo. Co więcej, w kraju tym szczególną uwagę należy przywiązywać do oznaczeń, ponieważ część autostrad jest bezpłatna, jednak bezpłatny odcinek drogi bardzo szybko może zmienić się w ten, za który należy wnieść opłatę. 

Winieta Czechy - cena

W ostatnich latach ceny winiet w Czechach wahały się, jednak w 2019 roku nie nastąpiła żadna znacząca zmiana, jeśli chodzi o płatność w koronach, dlatego za winietę zapłacimy dokładnie tyle samo, ile zapłaciliśmy w 2017 roku. Niewielkie podwyżki nastąpiły w przypadku płatności złotówkami lub euro. Ceny winiet do Czech w Polsce mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym je kupujemy. Jeśli chodzi o wielkość opłat na terenie Czech, są to:

  • winieta 10-dniowa kosztuje 310 koron czeskich, czyli około 52 złote
  • winieta miesięczna kosztuje 440 koron czeskich, czyli około 74 złotych
  • winieta roczna kosztuje 1500 koron czeskich, czyli około 255 złote.

Ważne! Opłaty za brak winiety są znacznie wyższe niż wyniesie nas zakup "przepustki" na autostrady. W przypadku przejazdu bez ważnej winiety w Czechach zapłacimy do 5000 tysięcy czeskich koron, czyli ponad 800 złotych w postępowaniu administracyjnym. Natomiast jeśli sprawa trafiłaby do sądu, kara może wynosić nawet 100 000 czeskich koron, czyli ponad 16 tysięcy złotych. 

Gdzie kupić winiety?

W Czechach jest ponad 5 tysięcy oficjalnych punktów, w których można kupić winietę. Oczywiście podróżującym najłatwiej jest to zrobić na stacjach benzynowych, które znajdują się w okolicach płatnych autostrad, jednak winiety znajdziemy również w Kauflandzie. Kupując winietę nie powinniśmy potrzebować dowodu rejestracyjnego auta. O czym powinni pamiętać wszyscy wczasowicze? Nie opłaca się zamawiać winiet wcześniej przez pośredników, ponieważ zazwyczaj mają oni mocno zawyżone ceny. W Polsce winiety najczęściej można kupić w punktach, które znajdują się przy granicy z danym krajem. 

Zobacz także: Co spakować na wakacje w górach lub nad morzem? O tych rzeczach łatwo zapomnieć

Rodzaje winiet w Czechach

Tak naprawdę w Czechach istnieje jeden rodzaj winiety. Jedyna różnica, jaką możemy zaobserwować, to czas, w którym będzie ona obowiązywała. 

  • 10-dniowa - ważna na przykład od 5 kwietnia do 14 kwietnia do godziny 23:59,
  • miesięczna - jeśli miesiąc ma mniej dni, nie wpływa to na przedłużenie winiety, tak więc przepustka zakupiona 31 stycznia będzie ważna jedynie do 28 lutego, 
  • roczna - ważna jest od dnia zakupy do 31 stycznia kolejnego roku. 

Jak wypełnić winietę?

Po zakupieniu winiety przede wszystkim należy ją wypełnić i przedziurkować. Zazwyczaj dziurkowaniem zajmuje się sprzedawca, jednak w momencie, w którym zakupiona winieta ma być użyta w przyszłości, musimy podać dzień i miesiąc, od kiedy ma zacząć obowiązywać. 

Wypełnienie winiety polega na wpisaniu numeru rejestracyjnego w dwóch miejscach z tyłu winiety i naklejeniu na szybę, w prawym dolnym rogu, górnej część winiety. Naklejając należy patrzeć na szybę od środka auta. Dolną część winiety zachowujemy w razie kontroli drogowej. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów