Gdzie kupić winiety w Austrii? Zapoznaj się z opłatami drogowymi przed podróżą

Kobiety w samochodzie
Fotografia: Shutterstock

Winieta to dokument uprawniający do przejazdu po zagranicznych autostradach. Potrzebna jest między innymi w takich krajach jak Austria, Czechy czy Słowacja. Ceny winiet i ich rodzaje różnią się w zależności od tego, do jakiego kraju się wybieramy, dlatego właśnie nie można kupić jednej uniwersalnej. Zobacz, ile za winietę zapłacimy w Austrii i gdzie można ją kupić. 

Dla wielu osób jazda samochodem to czysta przyjemność, właśnie dlatego na wakacje zdecydowanie bardziej wolą wybrać się samochodem niż lecieć samolotem. Dzięki temu nie muszą myśleć nad tym, jakie wymiary bagażu podręcznego obowiązują i co może znaleźć się w walizce. Niestety jazda samochodem ma również swoje minusy, takie jak opłaty drogowe. Wybierając się w podróż autem należy pamiętać o tym, że w wielu krajach obowiązują winiety, dzięki którym można poruszać się po autostradach.

Zobacz także: Jakie kosmetyki zabrać ze sobą do samolotu? Czego nie można wnieść na pokład

W Austrii winiety to konieczność, aby szybko i bez problemu przedostać się przez kraj. Podobnie z winietami jest w Czechach czy na Słowacji. Dzięki winietom w Austrii legalnie i bez żadnego problemu możemy poruszać się wszystkimi drogami, które mają oznaczenie "A", choć na niektórych drogach należy uiścić dodatkową opłatę. Za brak winiety można dostać mandat, którego wysokość zaczyna się od 300 euro, czyli mniej więcej 1300 złotych. Warto pamiętać również o tym, że w Austrii funkcjonuje system monitoringu, zatem nawet jeśli nie złapie nas patrol, mandat może przyjść po czasie na właściciela samochodu. 

Gdzie można kupić winiety w Polsce i czy istnieje również taka możliwość w Austrii? Jaka jest cena winiet w Austrii? Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się w zagraniczną podróż.

Winiety Austria - cena

W 2018 roku nastąpiła niewielka podwyżka cen winiet w Austrii, mniej więcej od 10 do 90 eurocentów. Ceny te obowiązują na terenie Austrii, gdzie istnieje również możliwość zakupienia winiety elektronicznej. Ważne! Zakup winiety w Polsce może się nie opłacać, ponieważ ceny są zazwyczaj zdecydowanie wyższe. 

Ceny winiet w Austrii - samochód do 3,5 tony:

 • 10-dniowa - 9 euro,
 • 2-miesięczna - 26,20 euro,
 • roczna - 87.30 euro.

Ceny winiet w Austrii - motocykl:

 • 10-dniowa - 5, 20 euro,
 • 2-miesięczna - 13,10 euro, 
 • roczna - 34,70.

Gdzie kupić winiety?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje możliwość zakupienia winiet online, dlatego zupełnie nie opłaca się załatwiać tego przez pośredników, ponieważ pobierają oni dużo większe stawki. Należy jednak pamiętać o tym, że winieta musi zostać zakupiona przynajmniej 18 dni przed planowaną podróżą. Winietę tradycyjną można zakupić w kilkuset punktach na ternie Austrii, którymi najczęściej są stacje benzynowe. 

Zobacz także: Co spakować na wakacje w górach lub nad morzem? O tych rzeczach łatwo zapomnieć

Winiety Austria - rodzaje

W Austrii obowiązują trzy rodzaje winiet, jednak rozbite są na winiety dla samochodu do 3,5 tony i winiety dla motocykli. Ich rozróżnienie zależne jest od ważności:

 • 10-dniowa -  ważna od dnia zaznaczenia na winiecie przez kolejne 10 dni, czyli na przykład od 7 września do 16 września do godziny 23:59,
 • 2-miesięczna - ważna od dnia zaznaczenia do dnia o tym samym numerze za kolejne 2 miesiące,
 • roczna - ważna od dnia zakupu do 31 stycznia kolejnego roku, jednak najwcześniej może zostać kupiona 1 grudnia w roku poprzedzającym. 

Opłaty drogowe w Austrii

Wyjeżdżając do Austrii bądź jedynie przejeżdżając przez ten kraj, musimy przygotować się na dodatkowe opłaty drogowe. Oto odcinki, na których nie obowiązuje winieta:

 • A9: Gleinalm Tunnel - 9 euro
 • A9: Bosruck Tunnel - 5 euro
 • A10: Katschberg tunnel - 7,20 euro
 • Autostrada A13 - 9 euro
 • Droga ekspresowa S16 - 9,5 euro

Jak wypełnić winietę w Austrii?

Jeśli zdecydujemy się na zakup winiety w tradycyjny sposób, przed naklejeniem jej na szybę, należy zaznaczyć datę, od kiedy ma ona obowiązywać. Zazwyczaj robi to za nas sprzedawca. Później górną część winiety umieszczamy na szybie w lewym górnym rogu lub na środku za lusterkiem patrząc od strony kabiny. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów