Wiemy, gdzie Polacy pojadą w tym roku na wakacje. Będziecie zaskoczeni!

Julita Buczek 19.06.2020
wakacje 2020
Fotografia: Shutterstock

Okazuje się, że wielu Polaków postanowiło zmienić zwoje plany wakacyjne. Wszystko przez panującą pandemię koronawirusa, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. Sprawdźcie, jakie kierunki obiorą rodacy!

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów Polaków. Zaplanowane zagraniczne wakacje, festiwale czy nawet wesela musiały, został odwołane lub przełożone na późniejszy termin. Ten rok jest zdecydowanie inny niż wszystkie.

Gdzie Polacy mają zamiar spędzić wakacje? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć pracownicy wyszukiwarki Google, którzy przygotowali specjalny raport, w którym zebrali najchętniej wyszukiwane destynacje na podróże.

Gdzie Polacy wybierają się na wakacje?

Według przeprowadzonych analiz, które zostały przeprowadzone w firmie Google Polska w ostatnim miesiącu jednym z najbardziej popularnych lokalizacji w wyszukiwarce były miejsca położone blisko natury, parki narodowe, a także góry.

Najczęściej wyszukiwanymi hasłami były Tatrzański Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Poleski Park Narodowy, Pustynia Błędowska oraz Turbacz. Coraz rzadziej wyszukiwane były hasła związane z atrakcjami miejskimi. Były to między innymi Energylandia, ZOO Wrocław, Zamek Czocha, Kazimierz Dolny czy Karpacz. Według specjalistów najchętniej szukamy destynacji lokalnych oraz takich, które znajdziemy w obrębie zamieszkiwanego przez nas województwa.

Trend ten znajduje swoje odzwierciedlenie także w poszukiwaniu odpowiedniego zakwaterowania na czas urlopu. Pomimo iż hotele to ciągle większość zapytań w wyszukiwarce Google (84% w maju 2020, w porównaniu do 87% w maju 2019), w tym roku obserwujemy większe zainteresowanie wynajmem wakacyjnym (wzrost z 13% do 16% rok do roku). Natomiast zdecydowanie widocznym rosnącym trendem w tym roku jest hasło agroturystyka. Wyszukiwania haseł z tą frazą zaczęły rosnąć od końca kwietnia, nawet o 45% ‒ powiedział Antoni Andruszkiewicz, Travel Industry Manager w Google Polska.

W czasie pandemii większość obywateli Polski chce nadal podróżować, jednak ich destynacje uległy zmianie. Nie są to już zagraniczne kurorty z wieloma atrakcjami, a miejsca, w których można odpocząć blisko natury i w odosobnieniu.

Polacy nie stracili zainteresowania podróżami w czasach koronawirusa. Zmieniły się jednak ich preferencję oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcja w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju 2019 do 84% w maju 2020). Ponadto zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku), a spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki. Jedno jest pewne, wakacje 2020 nie będą latem w domu dla Polaków ‒ skomentował Jacek Bisiński, Travel Analytical Consultant w Google Polska.

Gdzie wybieracie się na wakacje?

Zobacz także: Ryanair wznawia loty z Polski! Otworzy aż 200 tras

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów