Weekend w Bonn. Miasto Beethovena

06.08.2020
Weekend w Bonn. Miasto Beethovena
Fotografia: Bonn, Niemcy © DZT/ Francesco Carovillano

Do Bonn, leżącego ok. 30 km na południe od Kolonii, łatwo dotrzeć samolotem (lotnisko Köln/Bonn). To niewielkie miasto, które turystycznie ma jednak wiele do zaoferowania. Szczególnie, jeśli szukamy atrakcji muzycznych – jest bowiem tym dla Beethovena czym nasz Toruń dla Kopernika.

Bonn to miasto o ponad 2000-letniej historii. Od 1949 roku miasto było stolicą Republiki Federalnej Niemiec, a 20 czerwca 1991 roku wiekszością zaledwie 18 głosów Bundestag podjął decyzje o przeniesieniu stolicy do Berlina.

Turystycznie Bonn możemy podzielić na dwie strefy. Pierwsza to centrum miasta, z historyczną starówką i uniwersytetem. Druga: ulica Willy-Brandt-Allee, wzdłuż której znajdziemy najważniejsze muzea w mieście. Obie strefy leżą nieopodal siebie i łatwo można je zwiedzić podczas kilkugodzinnego spaceru. Najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w turystyczną mapę i podążanie zgodnie z jej punktami.

Dom Beethovena

To tutaj, przy Bonngasse 20, artysta przyszedł na świat. Budynek jest jednym z symboli miasta nad Renem. Za barokową fasadą mieści się muzeum Beethovena, które w szczegółach opowiada zwiedzającym o życiu i twórczości wirtuoza. To niezwykły zbiór ponad 200 eksponatów związanych z twórczością, ale też codziennym życiem genialnego kompozytora.

 

Dom Beethovena
Fotografia: Dom Beethovena w Bonn jest nie tylko miejscem pamięci, muzeum i instytucją kultury, ale także wizytówką miasta. Tu odbywają się także koncerty muzyczne. ©Beethoven Haus-Bonn

Rękopisy, obrazy, instrumenty muzyczne i pamiątki prezentowane na wystawach stanowią trzon kolekcji. Zobaczymy tu ostatni fortepian Beethovena (instrument wykonany przez wiedeńskiego producenta fortepianów Conrada Grafa) czy oryginalny rękopis Sonaty Księżycowej.

To jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów muzycznych na świecie i jeden ze 100 najpopularniejszych zabytków w Niemczech.

Muzyczne centrum miasta

Hala im. Beethovena to zabytkowy gmach koncertowo-wydarzeniowy na bońskim brzegu Renu. Będzie remontowany jeszcze do 2024 roku i wtedy wznowi swoją działalność.

Budynek wzniesiono w celu uświetnienia dzieł i osoby wybitnego kompozytora, uroczyście otwarto go 6 września 1959 roku. Od tego czasu stał się symbolem miasta i jedną z najważniejszych budowli współczesnych Niemiec. Odznacza się doskonałą akustyką i odgrywa ważną rolę w zachowaniu tradycji muzycznej Beethovena. Ponadto jest siedzibą Beethoven Orchester Bonn - niemieckiej orkiestry symfonicznej nazwanej na cześć kompozytora.

W Beethovenhalle regularnie występują wybitni artyści z całego świata. To centralny ośrodek najróżniejszych wydarzeń muzycznych i kulturalnych. Odbywają się tu karnawały, wystawy, uroczystości, konferencje i zjazdy. Na terenie zieleńca przed halą wzrok przykuwa znajdująca się tam od 1990 roku głowa Beethovena wykonana z betonu przez Klausa Kammericha.

Festiwal imienia Beethovena

Tradycja festiwalu Beethovenfest w Bonn sięga 1845 roku. To wtedy na Münsterplatz z okazji 75. urodzin kompozytora, żyjącego w latach 1770 – 1827, odbył się trzydniowy festiwal muzyczny poświęcony jego geniuszowi.

Wśród gości znaleźli się wtedy brytyjska królowa Wiktoria i książę Albert, a także król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Od samego początku mieszkańcy Bonn byli szczególnie oddani słynnemu nowemu festiwalowi. W 1845 roku w zaledwie jedenaście dni rzemieślnicy zbudowali pierwszą drewnianą salę która mogła pomieścić 3000 widzów.

sg
Fotografia: Sygnalizacja świetlna z wizerunkiem kompozytora © Beethoven Jubilaums Gesellschaft gGmbH/Bundesstandt Bonn

Od tamtych czasów niemal każdego roku w rodzinnym mieście kompozytora we wrześniu organizowany jest Festiwal Beethovena (Beethovenfest), na którym goszczą czołowe międzynarodowe orkiestry, znani soliści i młodzi, obiecujący wykonawcy.

Rok jubileuszowy Beethovena

Bonn, będące rodzinnym miastem Beethovena, stało się główną areną wydarzeń artystycznych związanych z 250. rocznicą urodzin wielkiego kompozytora. Rok jubileuszowy Beethovena ruszył już 16 grudnia 2019 roku, jednak z powodu pandemii obchody tego wydarzenia zostały przerwane. Właśnie dlatego organizatorzy postanowili przedłużyć rok Beethovena o kolejne dziewięć miesięcy. Do 30 września 2021 roku zaplanowano szereg festiwali, koncertów i wystaw w ramach „BTHVN2020”.

Nie tylko Beethoven

Bonn oferuje przy tym więcej niż tylko zabytki i miejsca związane z osobą słynnego wirtuoza. Kameralny Plac Katedralny jest miejscem wielu festiwali i wydarzeń.
Poza tym znajdziemy na nim wiele zabytkowych budynków. Uwagę przykuwa dawna poczta główna. Przed nią naszym oczom stoi dziś pomnik Beethovena. Na Münsterplatz znajduje się również kilka domów towarowych.

Pomnik Beethovena na Münsterplatz
Fotografia: Pomnik Beethovena na Münsterplatz © Getty Images/Chrosdorney

Pomnik Beethovena na Münsterplatz stanął w 1845 r. z okazji pierwszego Festiwalu Beethovena. Rzeźbę zaprojektował profesor Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie Ernst Julius Hähnel, a wykonał rzeźbiarz i odlewnik Jacob Daniel Burgschmiet

Stolica muzyki klasycznej i … żelków

Bonn to miasto pełne paradoksów i mało znanych faktów. Szczególnie polecamy odwiedzić je wiosną, a dokładniej w okolicy kwietnia, kiedy na wielu ulicach możemy zobaczyć rozpościerający się kolor różowy. Objawia się to pojawieniem się tuneli z kwitnących drzew wiśni japońskiej. Różowe tunele zaobserwować możemy m.in. przy ulicy Heerstrasse.

Kolejnym ważnym punktem na mapie, które pokochają przede wszystkim dzieci, jest… sklep Haribo. Nie byle jaki! To właśnie w tym mieście ponad sto lat temu Hans Riegen założył najsłynniejszą „żelkową” firmę świata. Niedługo potem narodził się słynny Złoty Miś, symbol kolorowych łakoci. Widnieje on zresztą na niezliczonych gadżetach dostępnych w bońskim sklepach.

Rynek w Bonn
Fotografia: Rynek w Bonn z wyjątkowym barokowym ratuszem to bardzo urokliwe miejsce oraz doskonały punkt wypadowy do innych atrakcji miasta. © DZT / Francesco Carovillano

A w okolicy Bonn...

Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, warto poświęcić chwilę i udać się do Kolonii, zważywszy, że Kolonię od Bonn dzieli niewielka odległość. To właśnie w Kolonii 1778 r. siedmioletni Ludwig van Beethoven odegrał swój pierwszy koncert fortepianowy. Tu znajduje się również wizytówka Kolonii i całych Niemiec – katedra, jedna z najwspanialszych budowli sakralnych na świecie, a w pewnym momencie największa świątynia chrześcijańska. W latach 1313 do 1782 świątynia była siedzibą biskupstwa, od 1795 do dziś arcybiskupstwa kolońskiego. Budowa obecnej gotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1248 i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880.

 

Katerdra w Kolonii
Fotografia: Kolońska katedra to arcydzieło gotyckiej architektury . W 1996 r. budowla została wpisana na listę UNESCO. © DZT/Francesco Carovillano

Swoją uwagę warto też skierować na Siedmiogórze (Siebengebirge). Jest to region niedaleko Bonn, gdzie wypoczywał Ludwig van Beethoven. To tutaj z okazji roku jubileuszowego powstał 15-kilometrowy szlak wędrowny śladami Beethovena. Wędrowcy mijają wiele malowniczych zabytków, w tym zamek Drachenburg, klasztor Heisterbach i płaskowyż Drachenfels. Stele przydrożne dostarczają informacji o życiu i twórczości kompozytora.

Siedmiogórze
Fotografia: Siedmiogórze © DZT / Francesco Carovillano

Artykuł powstał z okazji 250-lecia urodzin Ludwiga van Beethovena.

Więcej o miastach dowiesz się na: www.germany.travel

Więcej o roku jubileuszowym Beethovena dowiesz się na: https://www.germany.travel/en/ms/bthvn2020/beethoven-2020.html

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów