Znamy wakacyjne plany Polaków. Które kierunki są najpopularniejsze?

Magdalena Barszczak 08.06.2018
Wyspy Kanaryjskie, plaża
Fotografia: Shutterstock.com

Ile w tym roku wydamy na urlop?

Tegoroczny urlop będzie rekordowy! Według rankingu "Plany wakacyjne Polaków", który przygotowały firmy Mondial Assistance i Ipsos, na wypoczynek między czerwcem a wrześniem wybiera się aż 18,5 mln Polaków, czyli 60 procent obywateli. To o dwa miliony osób więcej niż w zeszłym roku.

Zobacz także: Dmuchany flaming, pizza i arbuz w promocji. Lidl spełnia wakacyjne marzenia

To nie znaczy, że pozostałe 40 procent zostanie w domu. Niektórzy zaplanowali wakacje poza ścisłym sezonem, kiedy mają inne obowiązki. Cieszy również fakt, że już tylko 28 procent Polaków jako powód niekorzystania z urlopu podaje brak pieniędzy (w porównaniu z 35 proc. w 2017 roku).

Urlop 2018 - najpopularniejsze kierunki wakacyjne wśród Polaków

Spośród osób planujących wakacje 60 procent zamierza spędzić je w kraju, a 40 proc. za granicą. Co ciekawe, liczba osób planujących podróż do innego państwa urosła aż o 3,2 miliona, czyli o 74 procent. Z kolei liczba Polaków zamierzających spędzić czas bez opuszczania Polski zmalała o 1,2 miliona. 

Jakie destynacje najbardziej przypadly nam do gustu? Okazuje się, że najczęściej wybieranym kierunkiem jest Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie (14 proc. osób). Druga pod względem popularności jest Chorwacja (12 proc.), a podium zamyka Grecja (10 proc.). Polacy upodobali sobie jeszcze takie kierunki, jak: Włochy (9 proc.), Bułgaria (7 proc.), Egipt (4 proc.), Tunezja (4 proc.), Francja (4 proc.), Wielka Brytania (4 proc.) i Turcja (3 proc.).

Wciąż większość naszych rodaków woli koszytać z usług biur podróży niż samemu planować wyjazd. Taki sposób organizowania wakacji zadeklarowało 3,85 mln osób (51 proc.) ceniących sobie wygodę (77 proc.), możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń (31 proc.) i lepszą cenę (21 proc.). Urlop na własną rękę zaplanuje trochę mniej, bo 3,64 mln Polaków (49 proc.). 

Wakacyjne plany Polaków
Fotografia: Ipsos

Ile Polacy wydadzą na wakacje?

Na wakacje w kraju Polacy przeznaczą około 1588 złotych na osobę (wzrost o 96 złotych w porównaniu z 2017 rokiem). Z kolei na urlop za granicą wydamy 1864 złotych na osobę (o 99 zł mniej niż rok temu). 

Zobacz także: Pogoda na lato. Wakacje pod znakiem burz i upałów

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów