Wielka tragedia na Cyprze! Mieszkańcy tej wyspy są pogrążeni w żałobie

Cypr - zachód słońca nad drzewem oliwnym
Fotografia: Shutterstock

Mieszkańcy malowniczej cypryjskiej doliny są pogrążeni w smutku. Po 800 latach spłonął legendarny gaj oliwny.

W dzisiejszych czasach pożary to jedne z najpopularniejszych i najbardziej okrutnych klęsk żywiołowych. Ogień pochłonął już wiele miejsc na całym świecie. Wielkie pożary w Kalifornii, w Australii, a niedawno nawet w polskim Biebrzańskim Parku Narodowym, to jeden z największych. Teraz jednak dotarła do nas smutna informacja z Cypru. W wyniku wielkiego pożaru spłonął tam 800-letni gaj oliwny. Mieszkańcy wyspy są przez to pogrążeni w żałobie.

Zobacz także: Kultowy dąb Chrobry obumarł. Nie wypuścił na wiosnę żadnych liści

Tragedia na Cyprze. Po 800 latach spłonął gaj oliwny

W ostatnim czasie na Cyprze temperatury przekraczają 44 stopnie Celsjusza. Skutkiem tego był ogromny pożar, który wybuchł w ubiegłym tygodniu na wyspie. Ogień pochłonął wiele terenów, ale dla Cypryjczyków największą stratą jest ten 800-letni gaj.

Jak podaje Onet, ten unikalny gaj oliwny jest wpisany na listę obszarów objętych potencjalną ochroną unijnego projektu Natura 2000. Znajduje się w malowniczej dolinie Dematona, na terenie jednego z sześciu specjalnych obszarów ochrony środowiska Tureckiej Republiki Cypru Północnego. 

Na terenie gaju znajdowało się ok. 2000 drzew oliwnych, z czego ponad 400 ma około 500 lat. Wiek niektórych z nich sięga nawet 800 lat. Według oficjalnych informacji, ponad połowa tych drzew spłonęła w wyniku pożaru. 

Wychowałem się wśród tych drzew. To prawdziwa tragedia - mówi cypryjski artysta, Michalis Terlikkas.

Mieszkańcy Cypru są pogrążeni w smutku i żałobie w związku ze stratą tak cennego miejsca. Wielu z nich miało swoje ziemie w dolinie Dematona. Przez setki lat drzewa oliwne były bowiem własnością prywatną. Dopiero w 1974 roku przeszły w ręce państwa, gdy wojska tureckie dokonały autonomii na północy Cypru. 

Zobacz także: Ten kraj poradził sobie z zachowaniem dystansu społecznego. Mieszkańcy wpadli na genialny pomysł! 

Tęsknimy za dalekimi podróżami. Przez jakiś czas będziemy musieli obyć się bez nich. Te produkcje mogą nam w tym pomóc. 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów