Topniejący lodowiec odsłonił 5 nowych wysp! Nie mieliśmy o nich pojęcia

Paulina Ermel 20.04.2020
Lodowiec
Fotografia: Eastnews (zdjęcie poglądowe)

Rosyjska marynarka wojenna odkryła na terenie Arktyki nowe wyspy! Odkrył je topniejący lodowiec. Zobaczcie!

Globalne ocieplenie sprawia, że lodowce topią się, poziom wód podnosi się, a ich temperatura rośnie. Zjawisko to ma też inne, dość nieoczekiwane następstwa. Na Ziemi odkrywane są... nowe wyspy! Jednego z takich odkryć dokonała studentka hydrografii z Petersburga, Marina Migunowa.

Kilka lat później, jako inżynier w państwowej służbie hydrograficznej, wzięła ona udział w wyprawie do Ziemi Franciszka Józefa w Arktyce. Dzięki niej mogła potwierdzić istnieje nowych 5 wysp, które wcześniej widziała wyłącznie na zdjęciach satelitarnych topniejącego lodowca!

Topniejący lodowiec odsłonił 5 nowych wysp

Wyspy odkryte przez topnienie lodowca Nansen po raz pierwszy zauważyła studentka hydrografii na zdjęciach satelitarnych z 2016 roku. Nowy ląd znajduje się w pobliżu archipelagu Nowa Ziemia, który leży na Oceanie Arktycznym w kierunku północno-zachodnim od kontynentu.

Nowe wyspy mają od 900 do 54 tys. m2 i zostały oznaczone, a także zarejestrowane jako nowy ląd, więc zostaną im nadane oficjalne nazwy. Chyba, że do czasu ukończenia procedury zakryje je woda - bo tak też może się zdarzyć.

Okazuje się, że od czasu pojawienia się i odkrycia wysp, zdążyło się już rozwinąć i zadomowić na nich życie. Naukowcy, którzy mieli okazję "postawić na nich stopę" zauważyli występowanie tutaj alg morskich i innych roślin. W dodatku zauważono tu też ślady bytowania zwierząt - m.in. ptaków, fok czy niedźwiedzi.

Chcecie zobaczyć, jak wygląda nowe wyspy? Zajrzyjcie poniżej.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów