Tę "samotną wyspę" rocznie odwiedzają tysiące turystów. Ma tylko jednego mieszkańca

Magdalena Barszczak 26.02.2019
archipelag wysp Dokdo
Fotografia: Shutterstock

81-latka przez lata mieszkała tu razem z mężem. Po jego śmierci nie wyobraża sobie, by osiąść gdzie indziej.

Być może nie jest najlepszym miejscem do życia, ale zachwyca krajobrazami jak z bajki. Archipelag wysp Dokdo, bo o nim mowa, to 90 wysepek i raf na Morzu Japońskim, które co roku przyciągają tysiące turystów. Co wyróżnia ten raj na ziemi? Zamieszkuje go tylko jedna osoba.

Uroki wyspy tylko dla jednego mieszkańca

Dokdo to inaczej "wyspy samotne". O ten teren od lat biją się Korea Południowa i Japonia. Koreańczycy twierdzą, że archipelag należy do nich od VI wieku. Z kolei Japończycy uważają, że wyspy są okupowane przez Seul. Wieloletni spór zdaje się nie odstraszać Kim Sin Yeol, 81-latki, która jest jedyną mieszkanką wyspy.

Jak podaje CNN.com, Koreanka osiadła tu w 1991 roku razem z mężem. Oprócz małżonków na Dokdo stacjonowało 40 osób - policjanci i latarnicy. Jednak, w przeciwieństwie do pary, nie mieszkali tam przez cały rok. Kim Sin Yeol pracowała jako profesjonalny nurek, zarabiając na sprzedaży owoców morza. Bardzo chwaliła sobie życie na wyspie, więc kiedy w 2018 zmarł jej mąż, było dla niej jasne, że pozostanie na Dokdo.

Starsza pani nie zdecydowała się na wyprowadzkę, przeniosła się tylko do córki na czas remontu domu. Kiedy tylko prace zostaną zakończone, na Dokdo zamieszkają już we trójkę, razem z zięciem.

"Życie tu jest relaksujące" - zwykła mówić Kim Sin Yeol. Być może tego samego zdania są turyści, głównie Koreańczycy, którzy co roku podpływają do brzegów wyspy, by pozwiedzać. Niektórzy z nich chcieliby nawet osiąść na Dokdo, jednak władze są nieubłagane. Utrzymują, że na wyspie jest miejsce tylko dla jednego domu.

Zobacz także: Zwykłe miasto, które przyciąga turystów z całego świata. Powód? Jego nazwa!

archipelag wysp Dokdo
Fotografia: Shutterstock
archipelag wysp Dokdo
Fotografia: Shutterstock
archipelag wysp Dokdo
Fotografia: Shutterstock

Niektóre są ze szkła, a inne wyglądają jak jedna wielka masa popcornu. To najdziwniejsze plaże na świecie. Wiedzieliście o ich istnieniu?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów