Tajemnicza wioska, w której zatrzymał się czas. Widok zapiera dech!

Magdalena Barszczak 11.03.2019
miejscowość Houtou Wan
Fotografia: East News

O tej miejscowości zapomniał świat. Przejęła ją... dzika przyroda. 

Jeszcze 50 lat temu to miejsce tętniło życiem. Teraz w chińskiej wiosce rybackiej Houtou Wan turyści nie uświadczą żywej duszy. Puste domy jednak nie straszą, a pięknie wkomponowują się w naturę. Porośnięte roślinnością budynki wyglądają jak element scenerii filmu fantastycznego.

Natura stworzyła tu coś, na co nie wpadliby najlepsi architekci. Żywcem wchłonęła opuszczone domostwa. Bluszcz jest dosłownie wszędzie. Porasta strome zbocza, pokrywa ściany i dachy willi, wylewa się z okien i drzwi, wprawiając podróżników w zdumienie i zachwyt.

Opuszczona wioska wchłonięta przez dziką przyrodę

Chińska wioska Houtou Wan leży na jeden z niewielkich wysepek archipelagu Zhoushan, 65 km na wschód od Szanghaju. Kiedyś zamieszkiwało ją ok. 2 tys. osób - głównie rybacy i ich rodziny. Niestety, postępująca urbanizacja sprawiła, że w miejscowości zaczęło się robić ciasno.

Kutry nie miały gdzie cumować, więc rybacy porzucili ciężką pracę na morzu, by zatrudnić się fabrykach i stoczniach na stałym kontynencie. Większość mieszkańców wyprowadziła się stąd na początku lat 90. Porzucali swoje domy na pastwę losu. Zostali tylko najstarsi, którzy nie chcieli opuszczać miejsca urodzenia.

Teraz, 30 lat później, Houtou Wan znów żyje. Oprócz dawnych mieszkańców malowniczą osadę coraz częściej odwiedzają turyści. Trzeba przyznać, że widok robi wrażenie!

Zobacz także: Opuszczony park Disneya. Wygląda jak z horroru!

Jeżeli lubicie tego typu klimaty - dreszczyk emocji i tajemnicę - koniecznie odwiedźcie te miejsca. Mowa o 9 najpiękniejszych zamkach na świecie. One też kryją swoje historie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów