Wybierasz się w daleką podróż? Zadbaj o szczepienia dla podróżujących!

Hanna Skowron 18.10.2018
Szczepienie
Fotografia: Shutterstock

Podróżowanie to jedna z kilku czynności, którym ludzie oddają się regularnie z pełnią radości. Szykując się do wyjazdu, staramy się pamiętać o tym, co spakować, a co jeszcze należy dokupić. Często jednak zapominamy o najważniejszej kwestii, czyli zdrowiu i szczepieniach dla podróżujących. 

Planując podróż – niezależnie od tego, w jak odległym kierunku, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim profilaktykę zdrowotną. Wiele groźnych chorób grasuje i z łatwością przenosi się na turystów szczególnie w tropikalnych klimatach. Doskonałą ochronę dają szczepienia dla podróżujących. O czym trzeba pamiętać?

Zobacz także: Kuba wiza - konieczność czy opcja? Poznaj największe zagrożenia

Szczepienia dla podróżujących – od czego zacząć?

Profilaktykę zdrowia przed podróżą najrozsądniej jest rozpocząć w gabinecie lekarskim, ustalając z lekarzem, jakie szczepienia i środki ostrożności będą najpotrzebniejsze podczas podróży w wybranym kierunku. Szczegóły najlepiej ustalić w gabinecie medycyny podróżniczej. Drugą najważniejszą kwestią przy ustalaniu zabezpieczenia zdrowia, jest kierunek podróży. W większości krajów tropikalnych największe niebezpieczeństwo stwarzają te same choroby, dlatego na liście szczepień zalecanych dla danego rejonu, wiele pozycji powtarza się. Lista najpopularniejszych szczepień będzie obejmować:

W praktyce, wybierając się do któregokolwiek z wymienionych wyżej państw, przedstawiona lista zalecanych szczepień będzie adekwatna dla każdego z nich.

Szczepienia dla podróżujących są najskuteczniejszą formą ochrony zdrowia, wykorzystującą naturalne odruchy obronne organizmu i wytwarzające odporność na długi czas, a często nawet na całe życie. Przed wyjazdem do danego kraju upewnij się, czy nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. W takim przypadku konieczne będzie posiadanie Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tak zwanej żółtej książeczki). Wizytę u lekarza zaplanuj na przynajmniej 2 miesiące przed wyjazdem.

Zobacz także: Chcesz zobaczyć australijskie kangury? Przed wylotem musisz zaopatrzyć się w wizę

Obowiązkowe szczepienia dla podróżujących

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne regulują jasno, że jedynym obowiązkowym (w rozumieniu wymagania przez prawo, a nie zdrowy rozsądek) szczepieniem jest to przeciwko żółtej gorączce (zwanej żółtą febrą). Udokumentowane szczepienie jest wymagane w większości krajów tropikalnych, a przede wszystkim w krajach Afryki i Ameryki Południowej.

W przypadku turystów z Europy, w której ta choroba nie występuje, nie ma takiego obowiązku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przerwa w podróży z przesiadką w rejonie, w którym żółta gorączka jest endemiczna, trwała dłużej niż 12 godzin. W takiej sytuacji szczepienie będzie konieczne (takie przepisy obowiązują między innymi przy wjeździe na Zazinbar). Władze Arabii Saudyjskiej wymagają także szczepień określonych na mocy swojego prawa wizowego – jednym z nich jest szczepienie przeciwko meningokokom.

Zobacz także: Co należy zrobić przed wyjazdem do Egiptu? Zobacz, czy musisz posiadać wizę

Szczepienia dla podróżujących - co zrobić bez szczepień?

Jeśli udajesz się do kraju, który wymaga obowiązkowych szczepień, a nie posiadasz ich, w zależności od sytuacji możesz zostać nie wpuszczony na terytorium kraju. Innym rozwiązaniem jest przymusowe szczepienie na granicy. Często władze decydują także o kwarantannie, opłacanej z kieszeni podróżnego. Dla własnego bezpieczeństwa, spokoju i wygody podróży, odpowiednio wcześnie przed wyjazdem zorientuj się, jakich szczepień wymaga kraj, do którego się wybierasz.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Przed nami jeszcze kilka ciepłych jesiennych dni, które warto wykorzystać na niedalekie podróże. Oto nietypowe propozycje:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów