Symbol Malty runął do morza. Lazurowe Okno wystąpiło nawet w serialu HBO

Redakcja 09.03.2017
Lazurowe Okno
Fotografia: East News

Maltańczycy pogrążeni są w smutku. To tak, jakby zawaliła się Maczuga Herkulesa z Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Lazurowe Okno było symbolem Malty. Rzeźba skalna z wyspy Gozo, znana z pocztówek i z telewizji, 8 marca runęła do Morza Śródziemnego. Skała codziennie przyciągała tysiące turystów.

Lazurowe Okno było obowiązkową atrakcją turystyczną Malty, ze względu na wyjątkowy kształt. W kulturze masowej ten cud natury był znany z serialu HBO "Gra o Tron".Okno było scenografią ślubu Daenerys Targaryen i Khala Drogo w pierwszym sezonie międzynarodowego hitu, pojawiło się także w filmach "Hrabia Monte Christo" i "Stracie Tytanów".

To rozdzierająca serce wiadomość – napisał premier Republiki Malty Joseph Muscat na Twitterze. To smutny dzień dla Malty – dodał lider opozycji Simon Bussutil. 

Lazurowe Okno
Fotografia: East News

Po symbolu Malty nie ma już śladu.

Wielki huk i rozbryzg

Lazurowe okno było kruchą formacją wapienną. Symbol Malty runął do wody podczas sztormu. Jak podaje serwis TimesOfMalta.com, świadkiem tragicznego dla wyspy wydarzenia był Roger Chessnel, mieszkaniec okolicznej wioski Dwejra. Rzeźba zniknęła pod wodą 8 marca około 9.40 rano. 

Poniżej okna szalało potężne, wściekłe morze. Nagle łuk runął do morza z wielkim hukiem, co spowodowało wielki rozbryzg wody. Zanim zawiesina wodna opadła, podstawa łuku również zniknęła – powiedział w rozmowie z TimesOfMalta.com Roger.

Kiedy mieszkańcy dowiedzieli się o katastrofie, tłumnie przybyli na miejsce. Policja apelowała, aby ze względów bezpieczeństwa pozostali w domu, jednak smutni Maltańczycy czuwali na nabrzeżu. Jak podaje lokalna prasa, Lazurowe Okno niszczało już od dawna, choć szacowano, że przetrwa jeszcze kilka dekad. 

"Gra o Tron"
Fotografia: materiały promocyjne
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów