Spanie w samolocie nie jest bezpieczne. Naukowcy przestrzegają. Lepiej nie robić tego w tych dwóch momentach

Anna Respondek 04.09.2017
Samolot
Fotografia: EAST NEWS

Złe wiadomości dla miłośników spania w samolocie. To może być niebezpieczne. 

Wiele osób twierdzi, że uwielbia latanie, ponieważ jest odprężające i można wtedy odpocząć. Inni nie są w stanie spokojnie przetrwać startu i lądowania. Właśnie dlatego wielu pasażerów samolotów stara się przespać te dwa momenty. Jak się okazuje, to nie taki dobry pomysł. 

Portal MedlinePlus.gov poinformował, że ucinanie sobie drzemki w trakcie startu i lądowania jest zdecydowanie niebezpieczne dla zdrowia i może doprowadzić do naprawdę nieciekawych sytuacji. Z czym jest to związane? 

Według naukowców, te nieprzyjemne konsekwencje związane są z szybką zmianą ciśnienia, która prowadzi do powstania próżni w trąbce Eustachiasza. Próżnia ta powoduje uczucie zatkanych uszu, które nie jest niebezpieczne, jeśli podejmujemy odpowiednie kroki, aby je zniwelować. Co należy zrobić? Aby zredukować próżnię, można na przykład wypić szklankę wody, żuć gumę albo ziewać. 

W momencie, w którym śpimy nie podejmujemy żadnych działań, aby walczyć z powstającą próżnią. Może to doprowadzić do zawrotów głowy, zakażenia ucha, uszkodzenia bębenka, a nawet do krwawienia z nosa i utraty słuchu. 

Wygląda na to, że trzeba poszukać innych skutecznych środków odstresowujących. ;) 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów