Na szczycie wieży Eiffla znajduje się sekretne mieszkanie! Kto je stworzył i po co?

Paulina Ermel 28.04.2020
Wieża Eiffla
Fotografia: Shutterstock

Wiedzieliście, że na szczycie jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie znajduje się sekretne mieszkanie? Zobaczcie, kto je stworzył i w jakim celu.

Wieża Eiffla to jeden z najpopularniejszych zabytków i obiektów turystycznych na świecie. Została ona oddana do użytku w 1889 roku z okazji paryskiej wystawy światowej - miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej. I choć pierwotny plan zakładał, że po 20 latach zostanie rozebrana, do dzisiaj możemy ją podziwiać.

Za projekt jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych na świecie odpowiada francuski konstruktor i inżynier Gustave Eiffel. Mało kto wie, że stworzył on nie tylko francuską "żelazną damę", ale też znajdujące się na jej szczycie sekretne mieszkanie!

Sekretne mieszkanie na szczycie wieży Eiffla

Wieżę Eiffla odwiedziły już setki milionów turystów. Ludzie są w stanie stać w naprawdę długich kolejkach, aby móc zobaczyć panoramę stolicy Francji z tarasów widokowych tego obiektu.

Turyści mogą korzystać z trzech tarasów widokowych - do dwóch pierwszych dotrzemy schodami, natomiast na trzeci można dostać się jedynie za pomocą windy. I to właśnie na tej kondygnacji znajduje się sekretny apartament, który stworzył sobie Gustave Eiffel!

Niewielkie mieszkanie zostało wyposażone w drewniane, stylowe meble, fortepian i piękne olejne obrazy. Z kolei ściany obłożone są kolorowymi tapetami. Początkowo nikt nie wiedział o sekretnym pokoju na szczycie wieży. Kiedy informacja ta ujrzała światło dzienne, Eiffel otrzymał wiele propozycji kupna apartamentu. Jednak na żadną się nie zgodził. Sam z kolei chętnie podejmował tutaj gości - najczęściej byli to sławni na całym świecie ludzie - np. ze świata nauki.

Od śmierci Gustave'a jego pokój rzadko otwierany jest dla innych osób. Konstruktor nie przekazał go nikomu w spadku, a osoby, które zarządzają obiektem, postanowiły uszanować jego wolę. Dlatego też wnętrza pokoju zostały zachowane w takim stanie, w jakim zostawił je sam Eiffel.

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów