Rzym nie jest już miastem dla zakochanych. "To wielki błąd" - mówią mieszkańcy

Redakcja 03.04.2017
Rzym
Fotografia: East News

Mieszkańcy zauważają, że historyczne centrum Rzymu przypomina dziś kostnicę. 

Jednym z najbardziej romantycznych miast w Europie jest bez wątpienia Rzym. I choć wielu powie, że Wieczne Miasto nie jest tak urokliwe jak chociażby Paryż czy Wenecja, są tacy, którzy planując romantyczną podróż z ukochaną osobą, nie wyobrażają sobie spędzić tych chwil w jakimkolwiek innym mieście. 

Jednak już wkrótce magiczny i nastrojowy klimat Rzymu może prysnąć jak bańka mydlana i pozostać jedynie wspomnieniem. A wszystko za sprawą zmiany oświetlenia. Jeszcze do niedawna urokliwe uliczki Rzymu wieczorową porą oświetlały lampy sodowe, które świecąc na żółto, nadawały miastu wyjątkowy klimat. To już powoli się zmienia, bo jak podaje Telegraph.co.uk, władze miasta zdecydowały o zastąpieniu ich znacznie tańszymi lampami LED, które dają ostre, białe światło. 

Władze miasta przekonują, że zmiana oświetlenie pozwoli sporo zaoszczędzić na energii. Tłumaczenia nie przekonują jednak wielu mieszkańców, którzy obawiają się, że zniknie wyjątkowa atmosfera krętych uliczek i brukowanych placów historycznego centrum. 

To wielki błąd. Stare światełka są charakterystyczne dla zabytkowego centrum miasta. Stwarzają romantyczną atmosferę (...). Jeśli władze naprawdę chcą zaoszczędzić pieniądze, lepiej niech wyeliminują korupcję - powiedział Salvatore Nicastro, kelner pracujący w kawiarni na Piazza di Santa Maria w Trastevere, a jego wypowiedź przytacza Telegraph.co.uk.

Mieszkańcy zauważają, że światła LED nie są estetyczne, a światło które wydają jest zbyt szorstkie i zimne. Przeciwnicy nowego oświetlenia namawiają mieszkańców do wyrażania sprzeciwu i zachęcają ich do umieszczenia świecy w oknach na znak cichego protestu przeciwko nowemu systemowi oświetleniowemu. 

Ostatecznie, aż 185 tysięcy ulicznych lamp ma zostać zastąpionych przez oświetlenie LED. Urzędnicy twierdzą, że nowy energooszczędny system oświetleniowy pozwoli zaoszczędzić 23 miliony euro rocznie. Protestujących to nie przekonuje i jak podkreślają, nie zamierzają składać broni i wciąż będą walczyć o miasto skąpane w żółtym, przyjemnym blasku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów