Rowerowy raj Austrii - region Zell am See-Kaprun

Weronika Domoradzka 24.06.2019
Rowerowy raj Austrii - region Zell am See-Kaprun
Fotografia: © SalzburgerLand/David Schultheiss

Bez względu na to, czy to przyjemny zjazd w dół do doliny, trasa na kolarzówce przez przełęcze z pięknymi widokami, czy też podjazd pod strome zbocza na rowerze górskim, a następnie szybki zjazd w dół po szlakach typu single trail – w Zell am See-Kaprun wszyscy rowerzyści z pewnością znajdą coś dla siebie.

Gwarantuje to sieć wyznaczonych tras rowerowych o łącznej długości 240 kilometrów. Zróżnicowany krajobraz oferuje wszystkie warianty ukształtowania terenu, płaskie obszary, a także łagodne trasy górskie i ekscytujące wyzwania w regionie wysokogórskim. Lokalna sieć tras rowerowych połączona jest z siecią ścieżek rowerowych w regionie Wysokich Taurów o łącznej długości 2000 km – co czyni ten region idealnym miejscem dla rowerzystów, miłośników rowerów wyścigowych, sportowych kolarzy górskich i żądnych przygód fanów dwóch kółek.

Dzięki hotelom przyjaznym rowerzystom, aplikacji i letniej karcie wakacje na rowerze to czysta przyjemność

Kilka hoteli w Zell am See-Kaprun świadczy usługi na najwyższym poziomie miłośnikom jazdy na rowerze, a niektóre nawet posiadają własną wypożyczalnię rowerów i doradzają swoim gościom w zakresie techniki jazdy i wycieczek. Każdy, kto nie ma własnego roweru, ale mimo to chce eksplorować region na dwóch kołach, znajdzie całą gamę dobrze wyposażonych sklepów sportowych, wypożyczalni i warsztatów rowerowych, w których naprawić można zwykłe rowery, rowery górskie i rowery elektryczne. W trasie o bezbłędną nawigację zadba zaś aplikacja Zell am See-Kaprun, która korzystając z systemu GPS bezpiecznie poprowadzi rowerzystów przez region.

Rowerzyści mogą dostać się na górę do samego serca alpejskiego regionu rowerowego o własnych siłach lub wjechać komfortowo kolejką linową. Latem, Kitzsteinhorn posiada w ofercie specjalne bilety dla rowerzystów górskich. Szczególnie atrakcyjna pod względem finansowym dla fanów sportu jest letnia karta Zell am See-Kaprun. Karta upoważnia do darmowego korzystania z 40 atrakcji, w tym do przewożenia rowerów pod górę i w dół kolejkami linowymi na Schmittenhöhe i Kitzsteinhorn.

sigmund-thun-klamm -7-
Fotografia: © Roland Hölzl

E-rowerzyści i rowerzyści rekreacyjni: zrelaksowani na dwóch kołach

Dla rowerzystów, którzy wolą raczej poruszać się w zrelaksowanym tempie, region rowerowy Zell am See-Kaprun oferuje szeroki wybór łatwych i przyjemnych tras rowerowych. Na przykład ścieżki rowerowe lub poboczne drogi o niewielkim natężeniu ruchu prowadzą rowerzystów wokół jeziora Zeller See lub po odcinkach trasy rowerowej Tauernradweg do najpiękniejszych miejsc w regionie Salzburga. Jeśli trasa jest zbyt długa lub trudna, można po prostu przesiąść się na rower elektryczny i użyć silnika elektrycznego, ułatwiając sobie dotarcie do najpiękniejszych miejsc. Wyznaczone trasy rowerowe dla e-rowerzystów z możliwością ładowania akumulatorów lub stacjami wymiany akumulatorów zapewniają zawsze wystarczającą ilość mocy na dalsze wyprawy.

e-bike-tour
Fotografia: © Zell am See-Kaprun Tourismus

Na kolarzówce: najpiękniejsze trasy na wąskich oponach

Ci, którzy preferują jazdę na kolarzówce, mogą mknąć wśród dziewiczej ciszy po spokojnych, bocznych drogach lub podjeżdżać po najpiękniejszych szosach przez przełęcze w regionie Salzburga. Wysiłki tych, którzy pokonają intensywny podjazd wysokogórską drogą Großglockner na Franz-Josef-Höhe, z 26 serpentynami i różnicą wysokości ponad 1700 metrów, zostaną nagrodzone w postaci pięknych widoków na lodowiec i szczyt Großglockner. Zell am See-Kaprun to także triathlonowy hotspot: odwiedzający mogą pokonać na swoich rowerach 90-kilometrową, oryginalną trasę mistrzostw świata IRONMAN 70.3 (kolejny termin: 1 września 2019).

bi
Fotografia: © Dörk_6

Raj dla rowerzystów górskich

W regionie Zell am See-Kaprun także rowerzyści górscy znajdą dokładnie to, czego szukają. Wybierać mogą bowiem spośród przyjemnych tras po leśnych ścieżkach z widokiem na jezioro i góry, sportowych tras wyścigowych i znanych na całym świecie szlaków typu single trail. Rozbudowana sieć górskich dróg rowerowych posiada odcinki o każdym poziomie trudności. Skrzyżowaniem wielu różnorodnych tras MTB jest na przykład Hundstein, rozpoznawalna, porośnięta trawą góra z panoramą 360 stopni. Maiskogel w Kaprun to kolejny hotspot dla rowerzystów górskich z kilkoma oznakowanymi trasami i pięknymi ścieżkami do doliny. Ponadto fani dwóch kółek mogą wciąż przejechać między zamkiem Kaprun, Guggenbichl i Lechnerberg po legendarnej trasie CC z Mistrzostw Świata 2002. Otwarcie kolejki linowej MK Maiskogelbahn (w grudniu 2018 r.) sprawiło, że góra wznosząca się nad Kaprun jest teraz jeszcze bardziej atrakcyjna, ponieważ kolej linowa będzie również otwarta latem i umożliwi komfortowy dostęp do lokalnych tras rowerowych.

Tym, którzy chcą naprawdę przetestować zawieszenie swojego roweru i lubią mknąć w dół góry, szczególną przyjemność sprawią naturalne trasy typu single trail i freeride na Kitzsteinhorn o wszystkich poziomach trudności. Kolejka linowa szybko i łatwo przewozi rowerzystów do ośrodka alpejskiego na „Kitz” – skąd sportowcy mogą następnie wyruszyć szlakiem Geißstein, Wüstlau lub Bachler ze skoczniami i ukształtowanymi stromymi zakrętami, głazami, półkami skalnymi, ekscytującymi zakrętami i bardzo ciasnymi łukami. Szczególną atrakcją, także dla początkujących, jest park rowerowy przy stacji dolnej kolejki na Maiskogel. W parku o powierzchni 2000 metrów kwadratowych z pewnością nikt nie będzie się nudził. Na fanów szaleństwa na dwóch kółkach czekają tam bowiem skocznie, ostre zakręty, tory typu pump track i pro-line oraz blue-line, każda z trzema kickerami. Przewodnicy rowerowi wyspecjalizowani w jeździe górskiej korzystają z sąsiedniej otwartej przestrzeni z paletami, mostami, stopniami i przeszkodami, oferując indywidualny trening rowerowy i szkolenia dla dzieci. Istnieje możliwość rezerwacji. Oprócz nauki wielu sztuczek, każdy, kto zarezerwuje wycieczkę z przewodnikiem na rowerze górskim lub kurs techniki jazdy, pozna także niektóre tajne szlaki znane wyłącznie lokalnym ekspertom.

biken-am-kitzsteinhorn-salzburgerland
Fotografia: © Zell am See-Kaprun Tourismus
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów