Poznaj Lipsk. Miasto wielkich kompozytorów

06.08.2020
Lipsk, Niemcy
Fotografia: Lipsk, Niemcy, © DZT/Roetting+Pollex

Lipsk to miasto we wschodnich Niemczech położone nad rzeką, Białą Elsterą. To jeden z największych ośrodków handlowych i kulturalnych wschodnich Niemiec – i znakomity kierunek na weekendowy wyjazd. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę niewielką odległość od naszych granic.

Aglomerację Lipsk-Halle zamieszkuje blisko milion osób, a wycieczka może się odbyć na kilka sposobów. Z większych polskich miast kursują liczne autobusy dużych przewoźników, zwykle oferują przejazdy z jedną przesiadką w Berlinie. Do Lipska można także polecieć samolotem z przesiadką na terenie Niemiec.

Zacznij od Bacha

Lipsk to mekka dla fanów muzyki klasycznej – jest to bowiem miasto Bacha. Pierwsze kroki warto więc skierować do kościoła św. Tomasza położonego przy Thomaskirchhof 18. To jeden z dwóch najważniejszych kościołów w mieście.

Tu przez 27 lat (1723-50) aż do śmierci żył i pracował jako Kapellmeister (dyrektor muzyczny) Jan Sebastian Bach. Kościół jest znany również z chóru chłopięcego św. Tomasza – najstarszego tego typu chóru w Niemczech (założonego w 1212 roku).

 

Kościół św. Tomasza, Lipsk
Fotografia: Kościół św. Tomasza, Lipsk, © Shutterstock

Dom przyjaciół Bacha

Niedaleko, bo na placu przed kościołem św. Tomasza, mieści się zabytkowy Dom Bose. W czasach Bacha była to rezydencja rodziny zamożnych kupców i bliskich przyjaciół Bachów. Dziś znajduje się w nim Muzeum im. Johanna Sebastiana Bacha.

Pierwsza stała ekspozycja składała się z czterech sal wystawowych na pierwszym piętrze frontowego budynku oraz dwóch małych sal przeznaczonych na wystawy specjalne. Aktualnie zaś rozbrzmiewające muzyką i interaktywne Muzeum Bacha zajmuje powierzchnię 450 mkw. Dwanaście tematycznie zorganizowanych sal wystawowych poświęconych jest życiu i twórczości Bacha, jego rodzinie, badaniom i innym tematom.

Nie samym Bachem Lipsk żyje

Wizytówką Lipska jest również Stary Ratusz. Uważany za jeden z najpiękniejszych renesansowych budynków w Niemczech, z zewnątrz przypomina bajkowy zamek. Podczas wizyty w Lipsku nie może więc zabraknąć spaceru po starym mieście.

Warto zwrócić uwagę na inne, okalające ratusz budynki, w tym m.in. Dom Królewski z wykuszem oraz budynek Starej Wagi (Alte Waage). W bliskim sąsiedztwie znajdują się też: Muzeum Sztuk Pięknych, Forum Historyczne oraz Stara Giełda Handlowa.

 

Stary Ratusz w Lipsku
Fotografia: Stary Ratusz w Lipsku, © Shutterstock

Lipsk domem kompozytorów muzycznych

Mendelssohn-Haus, czyli Dom Mendelssohna przy Goldschmidt Strasse 12, to ostatni zachowany strukturalnie prywatny adres wybitnego kompozytora. To tu zmarł 4 listopada 1847 roku w wieku 38 lat. Duży ogród z altaną graniczy z budynkiem i zachęca do odpoczynku. Mieszkanie kompozytora otwarto jako muzeum w 1997 r. W autentycznych pomieszczeniach zwiedzający odkrywa oryginalne meble, dokumenty i zdjęcia z rodzinnego archiwum.

Z kolei Schumann-Haus, czyli dom Clary i Roberta Schumannów przy Inselstrasse 18, to miejsce, w którym spędzili szczęśliwe pierwsze cztery lata małżeństwa. Kreatywna para regularnie gościła znane osobistości, takie jak Mendelssohn, Liszt czy Berlioz. To tutaj też Schumann skomponował tutaj niektóre ze swoich najważniejszych utworów.

Na pierwszym piętrze, gdzie mieszkała para artystów, stworzono kilka sal wystawowych, w których dokumentuje się ich życie i twórczość. Za pomocą eksponatów i not objaśniających zwiedzający mogą zapoznać się nie tylko z fundamentalnie odmiennymi cechami osobowości Roberta Schumanna i Clary Wieck, ale także z artystycznym wpływem, jaki na siebie wywarli.

Ponadto podkreśla się znaczenie Domu Schumanna jako międzynarodowego miejsca spotkań artystów na początku lat czterdziestych XIX wieku. Centralnym punktem historycznych sal wystawowych jest zrekonstruowana zgodnie z oryginałem „sala Schumanna”. To w niej organizowane są regularne wydarzenia kulturalne.

Muzyczny spacer

W Lipsku muzyka jest wszędzie. Szlak „Śladami nut” nie pozwala zapomnieć o muzycznym dziedzictwie. To fascynujące połączenie doświadczenia muzycznego z eksploracją miasta.

Trasa ma długość około 5 kilometrów i obejmuje 23 punkty, które są każdorazowo oznaczone niebieskimi tabliczkami z opisem danego miejsca. Początek szlaku i zarazem jego koniec to sala koncertowa Gewandhaus, która mieści się przy głównym placu w mieście –Augustusplatz.

shutterstock_1346190239 Augustusplatz, Lipsk
Fotografia: Budynek Gewandhaus na Augustusplatz, Lipsk, © www.gewandhausorchester.de/Jens Gerber

A to jeszcze nie wszystko

W Lipsku każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy zabytków z pewnością będą się tu dobrze czuli, jednak i fani przyrody znajdą coś dla siebie. Koniecznie powinni udać się do lokalnego ZOO, które uchodzi za najlepszy tego typu obiekt w Niemczech. To olbrzymi teren, duże wybiegi, nowoczesne technologie i atrakcje, które nie ograniczają się tylko do patrzenia na zwierzęta ściśnięte w ciasnych klatkach. Jego największą chlubą jest kraina małp zwana Pongolan. Na ogromnej przestrzeni można podziwiać wiele gatunków tych niezwykłych zwierząt, w tym reprezentantów zagrożonych wyginięciem gatunków.  

Bliskim spotkaniem z naturą będzie też wystawa „Carolas Garden”. Słynny artysta Yadegar Asisi, w Panometer Leipzig stworzył niezwykły świat ogrodu 360˚, w którym człowiek podziwia przyrodę z perspektywy mrówki. Wystawa czynna jest do wiosny 2021 r.

Artykuł powstał z okazji 250-lecia urodzin Ludwiga van Beethovena.

Więcej o miastach dowiesz się na: www.germany.travel

Więcej o roku jubileuszowym Beethovena dowiesz się na: https://www.germany.travel/en/ms/bthvn2020/beethoven-2020.html

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów