Oto polski "Czarnobyl". W Polsce też znajduje się opuszczona elektrownia jądrowa!

Paulina Ermel 27.04.2020
Opuszczona elektrownia jądrowa w Żarnowcu
Fotografia: Marcin Bruniecki/REPORTER

Zainteresowanie katastrofą w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie gaśnie. A wiedzieliście, że w Polsce też znajduje się opuszczona elektrownia atomowa? Zobaczcie, gdzie ją znaleźć.

26 kwietnia 2020 roku minęły dokładnie 34 lata od jednej z największych katastrof w historii - mowa o wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, który doprowadził do męczeńskiej śmierci wielu ludzi i do skażenia szkodliwym promieniowaniem ogromnych terenów wokół elektrowni.

Zainteresowanie tym tematem wciąż jest bardzo żywe, do czego z pewnością przyczynił się również serial "Czarnobyl" zrealizowany w 2019 roku przez HBO. Elektrownia atomowa w Czarnobylu od lat już nie pracuje, ale ją, jak i tereny wokół niej wciąż licznie odwiedzają turyści. A wiedzieliście, że w Polsce też znajduje się opuszczona elektrownia atomowa?

"Polski Czarnobyl" - opuszczona elektrownia jądrowa w Żarnowcu

W Polsce znajduje się opuszczona elektrownia jądrowa, która zlokalizowana jest w miejscowości Żarnowiec. Wiele osób nie wie o jej istnieniu, gdyż tak naprawdę jej praca nigdy się nie rozpoczęła.

Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu budowana była w latach 1982-1989 w miejscu zlikwidowanej miejscowości Kartoszyno. Miała stanowić pierwszy krok realizacji polskiego programu jądrowego. Niestety jej budowa nigdy nie została ukończona, a wpływ na to miało kilka czynników.

Przede wszystkim po 1989 roku zmieniła się w kraju sytuacja ekonomiczna. W dodatku wiele osób sprzeciwiało się ukończeniu budowy po tym, co wydarzyło się w 1986 roku w Czarnobylu. Ostatecznie realizację projektu wstrzymano, a opuszczone budynki elektrowni nad Jeziorem Żarnowieckim do dzisiaj stoją i straszą.

EN_00907880_0019
Fotografia: Eastnews/WOJCIECH STROZYK/REPORTER
EN_01269448_8230
Fotografia: Eastnews/Marcin Bruniecki/REPORTER
EN_00972594_1557
Fotografia: Eastnews/WOJCIECH STROZYK/REPORTER
EN_01213932_8536
Fotografia: Eastnews/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów