W Polsce też znajdują się... wulkany! Sprawdźcie, gdzie można je zobaczyć i czy mogą wybuchnąć

Paulina Ermel 14.05.2020
Góry Kaczawskie
Fotografia: Shutterstock

Nie są może tak okazałe, jak japoński wulkan Fudżi czy majestatyczna Etna na Sycylii, ale wciąż robią wrażenie! Koniecznie zobaczcie, gdzie się znajdują.

Wiedzieliście, że w Polsce też znajdują się wulkany? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. I choć są to tak naprawdę wygasłe wulkany, podróż w ich okolice to prawdziwy raj dla osób interesujących się geologią.

Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku. Tym terminem nazywane są Góry Kaczawskie będące częścią Sudetów Zachodnich. Jesteście ciekawi, jak wyglądają polskie wulkany i dlaczego warto je odwiedzić?

Góry Kaczawskie - polskie wulkany

Góry Kaczawskie tylko z pozoru wydają się zwykłym i w dodatku niewysokim pasmem w Sudetach Zachodnich. Tak naprawdę jednak skały, które je budują, powstały już pół miliarda lat temu, co czyni je jednymi z najstarszych gór na świecie! Geolodzy nie mają też wątpliwości co do tego, że góry te były niegdyś... wulkanami!

Tutejsze wulkany ostatnio aktywne były jednak aż 25 mln lat temu. Pozostawiły po sobie wówczas liczne kominy wulkaniczne i pokrywy lawowe. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe są tutaj tak charakterystyczne dla takich regionów trzęsienia ziemi świadczące o "pracy" skał na tych terenach.

Najpopularniejszym i jednocześnie jednym z najpiękniejszych polskich wulkanów jest Ostrzyca Proboszczowicka, która ma wysokość 501 m n.p.m. Już daleka widać, że wygląda ona jak klasyczny wulkan - nie jest może tak wysoka, jak znane na całym świecie tego typu góry, ale kształtem niczym od nich nie odbiega. Przez miejscowych wulkan ten nazywany jest "śląską Fudżi". Z jej szczytu rozpościera się także zapierający dech w piersiach widok.

I choć Góry Kaczawskie to najbardziej znane wygasłe wulkany w Polsce, okazuje się, że nie są one jedyne. Wulkany znajdziemy również w Beskidach, Pieninach, Gorcach i bajkowych Górach Świętokrzyskich.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.   

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów