Polak samotnie przeszedł pustynię Gobi. To pierwszy taki wyczyn w historii!

Magdalena Barszczak 16.10.2018
Mateusz Waligóra
Fotografia: Albin Marciniak/East News

Do tej pory nikt tego nie dokonał.

Historyczny wyczyn Polaka. Mateusza Waligóra jako pierwszy w historii przemierzył samotnie mongolską część pustyni Gobi. Pokonał dokładnie 1785 kilometrów, a zajęło mu to 58 dni. Cały swój 200-kilogramowy dobytek ciągnął za sobą na specjalnym wózku. 

Polak po raz pierwszy przeszedł Gobi

Do tej pory największej pustyni Azji nie przemierzył samotnie żaden podróżnik. Burze piaskowe, deszcz i duże amplitudy temperatur skutecznie odstraszały śmiałków. Ta sztuka udała się dopiero Polakowi z Wrocławia. O jego kolejnych poczynaniach można było dowiedzieć się na facebookowym profilu "Na Krańcach Świata Aga i Mateusz Waligóra".

Czuję ulgę, że to już. Kiedy oddalam sobie mapę w GPS-ie, to nie mieści mi się w głowie, jaki kawał drogi pokonałem. Przypomina mi się, jak chciałem zrezygnować po pierwszym tygodniu. Nie jestem żadnym mocarzem, tylko zwykłym chłopakiem, który czasem ma cel i robi wiele, żeby go osiągnąć - brzmiał ostatni wpis podróżnika, opublikowany 14 października.

Mateusz Waligóra wyruszył w podróż 29 lipca. Chciał przejść Gobi bez żadnej pomocy z zewnątrz. Marsz zaczął na granicy Mongolii i Chin - w miejscowości Bulgan Khovd. Żeby dotrzeć do pustynnej części, musiał przejść przez góry Ałtaju. Warunki pogodowe były skrajnie niekorzystne. 

Podczas wyprawy podróżnik odczuwał ogromne zmęczenie i miał problemy ze zdrowiem. Zmagał się z zatruciami i ranami na nogach. Pojawiły się też problemy ze sprzętem. Na wózku, którym transportował namiot, żywność i wodę, pękły szprychy. 

Jeśli wyprawa zakończy się powodzeniem, Mateusz Waligóra dokona wyczynu wielkiej wagi, który nie będzie miał sobie równych w dotychczasowej eksploracji pustyń przez Polaków - mówił jeszcze przed rozpoczęciem podróży Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów.

To ogromny sukces, biorąc pod uwagę fakt, że przed wyprawą, w rozmowie z Onetem, wrocławianin oceniał swoje szanse na 20 procent.

Brawo! 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów