Marzyłeś o zobaczeniu Wersalu? Teraz możesz to zrobić w Polsce! Oto "polski Wersal"

Wersal od strony dziedzińca na tle pięknych chmur
Fotografia: Shutterstock

Wszyscy zachwycamy się europejskimi zabytkami, ale wielu z nas zapomina, że sami mamy się czym pochwalić. Okazuje się, że w Polsce mamy nawet mały Wersal.

Wersal to jeden z najsłynniejszych zabytków w Europie. Znajdujący się pod Paryżem pałac co roku przyciąga rzesze turystów, którzy chcą zachwycać się pięknymi złotymi kopułami, zjawiskowymi ogrodami, a także kryształowymi żyrandolami i innymi niezwykłymi ozdobami, jakie wypełniają wnętrza dawnej rezydencji królów. Okazuje się jednak, że w Polsce znajduje się równie zachwycające miejsce, nazywane także "Wersalem Północy".

Zobacz także: Do tych miejsc na świecie koronawirus nie dotarł. Są nawet 3 z Europy!

Pałac Branickich w Białymstoku - polski Wersal na Podlasiu

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - w tym wypadku doskonale sprawdza się to powiedzenie.

W samym sercu Białegostoku znajduje się Pałac Branickich. Ten do zgoła przypominający Wersal budynek również przyciąga turystów z całej Europy, którzy nie mogą sobie pozwolić na odwiedzenie oryginały lub po prostu chcą porównać oba pałace. 

Jak podaje Onet, Jan Klemens Branicki wybudował rezydencję na wzór francuskich pałaców. W 1802 roku została ona sprzedana królowi pruskiemu. W 1808 roku natomiast przeszła ona w ręce carów i zaczęła niszczeć. 

Następnie budynek stanowił siedzibę m.in.: szkoły oraz różnych urzędów. Dziś jest odbudowany, a swoją siedzibę ma w nim białostocki Uniwersytet Medyczny. Wciąż jednak przyciąga turystów. Zwłaszcza niezwykłe ogrody, również zrobione na wzór tych wersalskich. Zobaczcie sami! 

Zobacz także: To nie miejsce z powieści Tolkiena. Ten las istnieje naprawdę i to w Polsce!

Koronawirus sprawił, że niektóre miasta są wręcz jak wymarłe. Nowy Jork wygląda jak wyjęty z filmu grozy!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów