Oto najbrudniejsze miejsca na pokładzie samolotu. Naukowcy zszokowani wynikami badań

Magdalena Barszczak 05.11.2018
samolot
Fotografia: Shutterstock

Gdzie kryje się najwięcej zarazków?

Codziennie latamy samolotami, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak groźne bakterie czają się obok nas. Naukowcy postanowili sprawdzić, w których miejscach na pokładzie kryje się najwięcej zarazków. Wyniki badań zszokowały samych ekspertów. 

Badanie przeprowadzono podczas 18 lotów, na trasie pomiędzy Ottawą i Montrealem w Kanadzie. Ponad 100 próbek do badania pobrano na pokładzie trzech linii lotniczych: Air Canada, WestJet i Porter Airlines. Brano pod uwagę zagłówki, zamki pasów bezpieczeństwa, rozkładane stoliki, kieszenie przy fotelu i klamki wewnątrz toalet. Co się okazało?

Najbrudniejsze miejsca w samolocie

Wyniki eksperymentu były zaskakujące dla naukowców. Najbrudniejszymi częściami samolotu okazały się zagłówki, czyli miejsca, z którymi nie sposób nie mieć kontaktu. Wśród różnych zarazków zawierały one groźne bakterie E. coli (pałeczki okrężnicy), odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe, zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsę.

Byłem naprawdę bardzo zaskoczony wynikami badań. Niektóre zarazki są naprawdę przerażające - wyznał Keith Warriner, amerykański mikrobiolog.

Sam dużo latam i jestem świadom tych wszystkich zarazków, które gromadzą się na różnych powierzchniach w samolotach. Ale to, co zobaczyłem na tych zagłówkach, wprawiło mnie w obrzydzenie ‒ mówił mówił inny autor badania Jason Tetro.

Jak uniknąć zarażenia bakteriami? Warto powstrzymać się przed chowaniem czegokolwiek do kieszeni foteli. Naukowcy zalecają, aby zabierać ze sobą żel do dezynfekcji rąk i chusteczki antybakteryjne. Jeśli jesz w samolocie, wcześniej umyj ręce i wyczyść stolik oraz zagłówek. Jeśli chodzi o te ostatnie, na szczęście coraz więcej linii lotniczych używa jednorazowych nakryć.  

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Lubicie podróże? To miejsca dla osób o mocnych nerwach

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów