Jakie są opłaty za autostrady? Wszystko, co musisz wiedzieć o polskich autostradach

Autostrada
Fotografia: Shutterstock

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej, pieniądzom państwowym i rodzimym przedsiębiorcom, w Polsce coraz prężniej rozwija się sieć autostrad. Już teraz możemy przejechać Polskę wzdłuż i wszerz zazwyczaj nie martwiąc się stanem dróg. Co więcej, wciąż trwają kolejne rozbudowy autostrady A1, A2 i A4. Istnieje oczywiście jedna niedogodność, opłaty, które należy uiścić na odpowiednich odcinkach trasy. Ile wynoszą opłaty za autostrady w Polsce i które trasy są darmowe? 

Jazda autostradami to dla wielu kierowców czysta przyjemność, szczególnie, jeżeli ich zawód związany jest z częstymi podróżami, a dzięki autostradom mogą znacznie szybciej przedostać się z jednego końca kraju na drugi. W Polsce w ostatnich latach prężnie rozwija się sieć autostrad, które z każdym rokiem wydłużają się i są znacznie bardziej przejezdne. Oczywiście za przejazd tego typu drogami należy uiścić opłatę, którą odgórnie ustalają jej zarządcy. Jak opłaty wyglądają w przypadku autostardy A1, A2 czy A4? Która z nich jest najdroższa? 

Zobacz także: Co spakować na wakacje w górach lub nad morzem? O tych rzeczach łatwo zapomnieć

Autostrada A1 - opłaty

Autostarda A1 i opłaty jakie na niej obowiązują na odcinku Rusocin - Nowa Wieś, zależne są od kategorii pojazdu, którym się poruszamy. Zarządcy A1 ustalili, że pojazdy samochodowe podzielą na 5 kategorii, a cena za przejazd będzie wzrastała wraz z wielkością pojazdu i jego ciężarem. Kwoty, jakie pojawiają się na oficjalnej stronie autostrady A1, podane są od przejechanego kilometra, dodatkowo nie wlicza się w nie podatku VAT. 

Kategorie i ceny:

  • Kategoria 1 - 16 groszy
  • Kategoria 2 - 38 groszy
  • Kategoria 3 - 38 groszy
  • Kategoria 4 - 38 groszy
  • Kategoria 5 - 10 x 16 groszy

Dla wakacyjnych podróżników mamy dobre wiadomości. Trasą A1 często w lipcu i sierpniu można przejechać zupełnie za darmo, ponieważ kolejki, jakie tworzą się przy bramkach, znacznie zmniejszają przepustowość autostrady. Ważne! Wjeżdżając na autostradę A1 należy zachować bilecik, ponieważ tylko on upoważnia nas do podróżowania po trasie. W razie zgubienia bileciku kierowca zobowiązany jest zapłacić pełną stawę za przejazd, to znaczy około 30 złotych. Pozostałe odcinki autostrady A1 są darmowe, zatem za przejechanie ponad 500 kilometrów zapłacimy jedyne 30 złotych

Zobacz także: Ile za autostrady zapłacisz przejeżdżając przez Czechy?

Autostarda A2 - opłaty

Autostrada A2 podzielona jest na wiele odcinków i sporym utrudnieniem dla kierowców jest to, że na każdym z nich panuje innych sposób poboru opłat. Część odcinków została zupełnie zwolniona z opłat, jednak na pozostałych kierowcy muszą wybrać albo sposób manualny albo elektroniczny. 

Dużym zaskoczeniem dla kierujących będzie ilość bramek, które spotkają na autostradzie A2 i opłaty, które są jednymi z najwyższych w całej Polsce. Za przejechanie od Świecka do Nowego Tomyśla, czyli za 106 kilometrów, należy zapłacić 18 złotych. Jednak to dopiero początek. Kolejny odcinek to kolejne 40 złotych. Ostatecznie za całość, od Świecka do Konina, każdy kierowca musi zapłacić 78 złotych. Do tego należy dołożyć jeszcze dodatkowo niecałe 10 złotych za odcinek od Konina do Strykowa. Dojazd do Warszawy od Strykowa jest już zupełnie darmowy. 

Autostrada A4 - opłaty

Autostrada A4 to najdłuższa autostrada w Polsce, która liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu aż na wschód. W większości odcinki należące do A4 są bezpłatne. Opłaty pobierana są jedynie w Mysłowicach lub Balicach za odcinek Mysłowice - Kraków i przy bramkach w okolicach Wrocławia za odcinek Wrocław - Gliwice. Oczywiście wysokość kwoty, jaką należy zapłacić, zależy od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. I tak motocykle za przejechanie od Mysłowic do Krakowa zapłacą tylko 5 złotych, auta osobowe 10 złotych, a większe gabarytowe samochody albo 18 złotych albo 30 złotych

Jeśli chodzi o odcinek trasy od Wrocławia aż do Gliwic, za przejazd nim autem osobowym zapłacimy 16 złotych i 20 groszy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów