Odwiedził najpopularniejsze kurorty i sfotografował je poza sezonem

Martyna Kraus 06.07.2016
Fabien Fourcaud Hors Saison/ Off Season
Fotografia: instagram.com/fbnfrcd/

Co dzieje się na opustoszałych plażach, gdy turyści wyjadą? Jak zmieniają się kawiarnie i deptaki, kiedy przyjdzie czas ich urlopu?

Nostalgia, spokój, bezgraniczna przestrzeń, to określenia, które rzadko kojarzą się z wakacjami, a jednak francuski fotograf Fabien Fourcaud zdecydował się kierować właśnie nimi tworząc unikalną kolekcję fotografii przedstawiających wakacyjne destynacje poza sezonem. W serii zdjęć zatytułowanej Hors Saison/ Off Season zaprezentował kawiarnie, plaże, boiska, sklepy i baseny, które tylko w okresie wakacyjnym cieszą się szaloną popularnością, a z końcem sierpnia świat o nich zapomina.

Artysta interpretuje bezkres starając się odpowiedzieć na pytanie co dzieje się z terytorium, które traci swoją funkcję. Udowadnia, że przestrzeń zasypia czekając na swojego zarządcę do następnego sezonu. Poza okresem wypoczynkowym nadmorskie krajobrazy przestają istnieć i tylko wnikliwy obserwator ujrzy wtedy ich piękno. Fourcaud wydobywa ze statycznych pejzaży prostotę form, bezruch materiałów i delikatność barw.

Fabien Fourcaud jest samoukiem, obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Wychowywał się na Lazurowym Wybrzeżu i tam pierwszy raz sięgnął po aparat, stąd błogość w jego fotografiach. Fourcaud interesuje się także sztuką 3D i wirtualną rzeczywistością. Potrafi jak nikt inny fotografować opuszczone przestrzenie, skupiając się na tym od czego inni już dawno odwrócili wzrok. Autor kolekcji Off Season często zastanawia się też nad miejscem człowieka w przestrzeni, a w kolejnych swoich pracach pyta co dzieje się z terytorium, gdy zarządzający nim człowiek znika z obrazka.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów