Od Grenlandii oderwało się 110 km kwadratowych lodu! Naukowcy biją na alarm

Paulina Ermel 15.09.2020
Grenlandia
Fotografia: Shutterstock

Zdjęcia satelitarne wyraźnie pokazują to zjawisko. Góra lodowa o powierzchni ok. 110 km kwadratowych oderwała się od lodowca Nioghalvfjerdsfjorden, a następnie pokruszyła się na mniejsze kawałki.

Do wydarzenia doszło w północno-wschodniej części Grenlandii, gdzie leży lodowiec szelfowy Nioghalvfjerdsfjorden. To właśnie od niego oderwała się góra lodowa o powierzchni ok. 110 km kwadratowych.

Informację przekazało BBC, które udostępniło także zdjęcia satelitarne góry lodowej. Po oderwaniu od lodowca rozpadła się ona na wiele mniejszych kawałków.

Naukowcy biją na alarm

Sytuację na Grenlandii uważnie obserwują naukowcy z całego świata. Dr Jenny Turton z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze przekazała w rozmowie z BBC, że w ciągu ostatnich 40 lat temperatura na Grenlandii wzrosła o 3 stopnie.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat - w roku 2019 i 2020 - zanotowano tam rekordowe temperatury. Konsekwencją tego jest zmniejszanie się lodowców.

Grenlandzki lodowiec szelfowy Nioghalvfjerdsfjorden ma powierzchnię 1600 km kwadratowych, a góra lodowa, która się od niego oderwała - 110 km kwadratowych. "Rzeczpospolita" podaje, że to obszar wielkości Radomia!

Już jakiś czas temu pisaliśmy, że lodowce Grenlandii się topią, a globalne ocieplenie przyspiesza ten proces. Jak tak dalej pójdzie, już niedługo pokrywa lodowa zniknie i odsłoni grenlandzką ziemię.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów