"Niebieska pustynia" na środku oceanu! Przetrwać tu mogą tylko niektóre gatunki

Paulina Ermel 16.07.2020
Pacyfik
Fotografia: Shutterstock

To niezwykłe miejsce znajduje się w południowej części Oceanu Spokojnego. Jeszcze do niedawna naukowcy nie wiedzieli zbyt dużo na jego temat.

Pustynia kojarzy nam się jednoznacznie z miejscem, w której występuje szczątkowa liczba opadów, a przez to też brakuje tutaj roślin oraz zwierząt. Jednak, kiedy myślicie pustynia, na pewno widzicie oczami wyobraźni hektary piasku i czujecie wysoką temperaturę.

Okazuje się jednak, że pewnego rodzaju pustynia znajduje się też na południu Oceanu Spokojnego. I nie ma nic wspólnego z dużą ilością piasku. "Niebieska pustynia" to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. I dopiero od niedawna wiemy na jego temat trochę więcej.

Oceaniczny Biegun Niedostępności - niebieska pustynia na Oceanie Spokojnym

Miejsce, o którym mowa nazywane jest fachowo Oceanicznym Biegunem Niedostępności. Tytuł ten został mu nadany, gdyż jest to to punkt na oceanie położony najdalej od lądu. Znajduje się on na południu Oceanu Spokojnego, 2688 km od najbliższego lądu – wysp Pitcairn na północy, Wyspy Wielkanocnej na północnym wschodzie i wyspy Maher w pobliżu Ziemi Marii Byrd w Antarktyce.

Jest to swoista "niebieska pustynia", na której mogą przeżyć tylko określone gatunki. Ponadto do tego miejsca ciężko się dostać nie tylko dlatego, że jest tak oddalone od lądu. Występują tutaj także niesprzyjające wiatry i prądy morskie.

Punkt Nemo, bo tak również nazywany jest ten obszar, nie pozwala także na spokojne życie roślin i zwierząt. Brakuje tu składników odżywczych, którymi mogłyby się żywić, a w dodatku teren ten jest wystawiony na szczególnie silne promieniowanie słoneczne. Niemieccy naukowcy w 2015 roku postanowili dowiedzieć się, jakie gatunki zamieszkują tę część Pacyfiku. Okazało się, że są to wyłącznie mikroorganizmy, które niezbyt wiele potrzebują do rozwoju.

To jałowe miejsce wykorzystywane jest jednak przez człowieka w określony sposób. Agencje kosmiczne stwierdziły, że doskonale nada się ono na składowisko odpadów kosmicznych. I takie też się tu znajdują.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów