Tajemnicza wyspa pojawiła się znikąd. Mieszkańcy nie mogli uwierzyć własnym oczom

Magdalena Barszczak 27.02.2019
jezioro Inari
Fotografia: Shutterstock

Jej zdjęcie wywołało zamieszanie w sieci!

Funkcjonariusze straży granicznej w Finlandii byli świadkami niezwykłego zdarzenia. Na środku zamarzniętego jeziora w Laponii pojawiła się tajemnicza wyspa. Skąd się tam wzięła? W ostatnich dniach w tym rejonie nie odnotowano wzmożonej aktywności sejsmicznej.

Wyspa "widmo" na środku jeziora. Skąd się wzięła?

Strażnicy patrolowali okolice jeziora Inari. Nagle na zamarzniętej tafli wody pojawiła się tajemnicza wyspa. Swoim odkryciem funkcjonariusze szybko podzielili się w mediach społecznościowych, wywołując zdumienie internautów. Czyżby odkryto nowy ląd?

Okazuje się, że "wyspa", którą odkryli, to... iluzja optyczna lub, jak kto woli, miraż czy fatamorgana. Zjawisko jest charakterystyczne dla tropikalnego klimatu, ale może występować także na terenach, gdzie we znaki daje się duży mróz. Takie warunki atmosferyczne panowały właśnie w Laponii - termometry pokazały -25 stopni.

Fatamorgana powstaje, kiedy warstwy powietrza różnią się temperaturą oraz współczynnikiem załamania światła. To zjawisko optyczne polega na złudnym ukazywaniu się w powietrzu odległych przedmiotów. Mogą one wprawić obserwatora w niemałą konsternację. Tak właśnie stało się w przypadku "wyspy".

Miraże występują w Polsce m.in. na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej.

Zobacz także: Tę "samotną wyspę" rocznie odwiedzają tysiące turystów. Ma tylko jednego mieszkańca

Niektóre są ze szkła, a inne wyglądają jak jedna wielka masa popcornu. To najdziwniejsze plaże na świecie. Wiedzieliście o ich istnieniu?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów