To magiczne miejsce znajduje się w Polsce, a mało kto wie o jego istnieniu!

Paulina Ermel 27.12.2019 AKTUALIZACJA: 30.12.2019
Mosty w Stańczykach
Fotografia: Shutterstock

To jedna z najpiękniejszych polskich atrakcji!

Bliźniacze mosty położone we wsi Stańczyki to jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Ogromne betonowe konstrukcje zostały wybudowane lata temu, a wciąż pozostaje wiele osób, które nie wiedzą, że takie obiekty znajdują się w Polsce.

Do czego pierwotnie miały być używane mosty w Stańczykach i dlaczego warto je zobaczyć?

Mosty w Stańczykach - magiczne miejsce w Polsce

Miejscowość Stańczyki położona jest zaledwie 10 km od granicy polsko-rosyjskiej. Oddalona o 25 km od miasta Gołdap przyciąga turystów przez jedną z najpiękniejszych atrakcji w regionie. Mowa o mostach w Stańczykach, które nie bez powodu wpisane zostały do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.

Mosty w Stańczykach powstały 100 lat temu. Mają 36 metrów wysokości i 180 m długości. I choć wyglądają jak rzymskie akwedukty, swojego czasu kursowały po nich pociągi łączące mazurskie wsie i miasteczka. Nie trwało to jednak zbyt długo, bo ok. 10 lat. Trasą tą miały też przemieszczać się pociągi na Litwę. Niestety dobudowanie do końca torów kolejowych uniemożliwiła wojna.

Dwa bliźniacze mosty są ciekawostką architektoniczną. Jeden z nich został zbudowany z żelbetu, ale drugi wybudowano inną techniką - w betonie zatopiono pnie drzew. Od wielu lat mosty stoją nieużywane i przyciągają amatorów skoków na bungee. Kilka lat temu miejsce to trafiło w ręce prywatnej osoby i od tamtej pory, żeby je zobaczyć, trzeba uiścić niewielką opłatę.

shutterstock_1515217190
Fotografia: Shutterstock

Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura. Musisz zobaczyć je wszystkie!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów