Egzotyczne miejsce już niebawem może... zniknąć. To ostatni dzwonek, aby je odwiedzić

Paulina Ermel 08.01.2019
Morze Martwe
Fotografia: Shutterstock

Naukowcy nie mają wątpliwości - Morze Martwe kurczy się w zastraszającym tempie. Jeżeli chcecie je zobaczyć, warto się pospieszyć!

Morze Martwe to wyjątkowe miejsce w skali światowej. To najniżej położone na Ziemi miejsce rocznie odwiedzane jest przez miliony turystów z całego świata. Słone jezioro położone na styku Izraela, Palestyny i Jordanii niestety już niebawem w niczym nie będzie przypominać wersji, którą może podziwiać dzisiaj.

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że Morze Martwe się kurczy. W ostatnich latach ta tendencja się pogłębia - wszystko przez ogromną suszę, a dodatkowo przez to, że w basenie Morza Martwego przybywa ludzi czerpiących wodę z tego akwenu.

Morze Martwe się kurczy

Morze Martwe to najbardziej zasolony zbiornik wody na Ziemi. Jego średnie zasolenie wynosi aż 26 proc. Z tego względu też jest uznawane za największe "naturalne SPA" na świecie. W basenie Morza Śródziemnego nie brakuje firm, które korzystają z jego zasobów i minerałów. Przez to też akwen wciąż się zmniejsza.

Wokół Morza Martwego nie brakuje kurortów - jednak i te przez opadający poziom wody wciąż się zamykają. Jeszcze niektóre hotele kilkadziesiąt lat temu znajdowały się nad samą wodą. Dzisiaj już muszą dowozić turystów na plażę.

Naukowcy twierdzą, że do połowy tego wieku Morze Martwe może stać się niewielkim zbiornikiem wodnym. Dlatego jeśli chcecie je odwiedzić, koniecznie się pospieszcie.

shutterstock_1183990012
Fotografia: Shutterstock

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Lubicie adrenalinę? Mamy dla was 9 miejsc, które odwiedzić mogą jedynie ludzie o naprawdę mocnych nerwach!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów